Tauron wydobywa mniej węgla. Najtrudniej było w Kopalni Janina

23 sierpnia 2018, 11:30 Energetyka

Spada wydobycia węgla w Tauronie. Wpływ na to miały m.in. problemy geologiczno-górnicze w Kopalni Janina i w mniejszym stopniu w Kopalni Sobieski. Osiągnięcie wydobycia na poziomie z ubiegłego roku będzie wzywaniem – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes Tauronu Marek Wadowski.

Konferencja prasowa Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

Jak zaznaczył, spadek wydobycia wpłynął na wynik EBIDTA. Przypomniał, że pierwsze półrocze 2017 roku było okresem wysokiego poziomu wydobycia. – Stąd też porównywanie do tego półrocza pokazuje spadek wydobycia. To przełożyło się na jednostkowy koszt wydobycia – mówił wiceprezes Tauronu.

– Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Kopalni Janina. Lepiej było w przypadku Kopalni Sobieski, który nie miał takich problemów w tym okresie. Pierwsze półrocze było dobre dla kopalni Brzeszcze dobre mimo, że był ubiegły rok trudniejszy. To segment, który charakteryzuje się dużą zmiennością – powiedział Wadowski.

Wydobycie węgla handlowego w pierwszym półroczu 2018 roku w grupie Tauron spadło w stosunku rok do roku o 24 proc. do 2,53 mln ton. Dla porównania w 2017 roku wydobycie węgla wyniosłao 6,45 mln ton wobec 6,37 mln ton przed rokiem.