Tauron bije rekordy i wyznacza sobie nowe pułapy

6 lutego 2024, 12:21 Alert

Tauron wydał w 2023 roku 2,77 miliardów złotych na sieci elektroenergetyczne, zrealizował dzięki temu około 70 tysięcy zadań inwestycyjnych. W tym zakresie jest to rekordowy rok spółki. Na 2024 roku zwiększono wydatki do 3 miliardów złotych, suma ta zostanie głównie przeznaczona na przyłączenia do sieci nowych klientów.

Źródło: Tauron

W 2023 roku grupa Tauron zrealizowała rekordową liczbę blisko 70 tysięcy zadań inwestycyjnych, spółka wydała 2,77 miliarda złotych. W obecnym roku planuje wydać trzy miliardy złotych. Tauron zakłada przyłączenie około 45 tysięcy klientów w 2024 roku. Firma planuje rozbudować i poprawić stan sieci elektroenergetycznej, również pod kątem elastyczności i automatyzacji sieci. Jednym ze środków do tego jest wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki zdalnego odczytu.

– W ubiegłym roku najwięcej inwestycji zostało zakończonych w Małopolsce, która rozwija się najbardziej dynamicznie w zakresie wydanych przez Taurona warunków przyłączeniowych. Największe inwestycje sieciowe to zadania rozłożone na wiele lat. Wynika to głównie z długotrwałego procesu związanego z projektowaniem i pozyskiwaniem koniecznych pozwoleń i zgód. W przypadkach budowy linii zasilających, projektowanie ciągów liniowych obejmuje niekiedy wiele kilometrów, co wymaga uzgodnień z wieloma podmiotami gospodarczymi, samorządami i osobami prywatnymi na danym terenie – powiedziała Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Źródło: Tauron

Wspomniane inwestycje w Małopolsce to między innymi mordernizacja RS Skała, budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Targowisko czy rozbudowa rozdzielni 110kV SE 110/30/15 kV Biegonice.

Tauron zainwestował również w podniesienie bezpieczeństwa dostaw energii w województwie ślądki poprzez przebudowę linii wysokiego napięcia czy głównego punktu zasilania w Czechowicach.

W 2024 roku planowane są dalsze prace modernizacyjne w województwach śląskim, małpopolskim, opolskim i dolnośląskim.

Tauron / Marcin Karwowski

Wiśniewski: Planowanie rozwoju sieci pod OZE nie jest wystarczająco racjonalne (ROZMOWA)