Tauron zaoferuje światłowody operatorom telekomunikacyjnym

2 października 2020, 18:30 Alert
światłowód
fot. Tauron

Tauron Obsługa Klienta realizuje projekt budowy telekomunikacyjnej sieci światłowodowej. Spółka spełniła wymogi formalne, które pozwolą jej oferować dostęp do swojej infrastruktury.

Światłowody

Na początku września Tauron Obsługa Klienta uzyskał akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla swojej Oferty Ramowej. Oznacza to, że już niebawem z budowanej właśnie infrastruktury światłowodowej będą mogli skorzystać zarówno operatorzy telekomunikacyjni lokalni, jak i ogólnopolscy – podaje CIRE.PL.

W ramach oferty dostępne będą usługi BSA, LLU i dzierżawa ciemnych włókien. Operatorzy będą mieli także do dyspozycji kanalizację kablową, podbudowy słupowe. Tauron zapewnia też kolokację i połączenie sieci. – Akceptacja naszej oferty ramowej przez organ regulacyjny oznacza wypełnienie ważnego wymagania wynikającego z zasad Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Możemy już rozpocząć zawieranie umów z operatorami detalicznymi, którzy chcą świadczyć usługi na naszej sieci światłowodowej – mówi Karol Janosz, prezes zarządu Tauron Obsługa Klienta.

Tauron kieruje ofertę do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych jak i lokalnych. Firma buduje sieć w siedmiu obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Zgodnie z harmonogramem projektu do marca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych. Pierwsze z nich mogą zostać przyłączone już w październiku.

CIRE.PL/Jędrzej Stachura

Tauron Ciepło rozpoczął sezon grzewczy