Tchórzewski: Rok 2018 będzie czasem rozwoju górnictwa

15 listopada 2016, 13:00 Energetyka

– Rok 2018 będzie rokiem rozwoju górnictwa – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski dodając, że górnictwo przyniosło straty o miliard złotych mniejsze niż miało to przed rokiem. Minister podsumował działanie swojego resortu w ramach szerszego podsumowania pracy rządu Beaty Szydło przedstawionego na konferencji prasowej.

Podkreślił jednocześnie, że Polska nie porzuci węgla jako podstawowego surowca energetycznego.

– W energetyce nadal stawiamy na węgiel, bo mamy go pod dostatkiem i zapewnia pracę setkom tysięcy ludzi. Węgiel jest i będzie w kolejnych latach głównym źródłem energii w naszym kraju. Dlatego prowadzimy restrukturyzację górnictw. Rok temu obiecałem, że dołożę wszelkich starań, aby wyprowadzić nasze spółki węglowe na prostą. Tej obietnicy dotrzymuję – mówi minister dodając, że innowacyjne technologie pozwolą wykorzystać węgiel zgodnie potrzebami Polski i zobowiązaniami wynikającymi z  polityki klimatycznej.

– Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej wzrosły o ponad 900 procent mimo, że w zeszłym roku groziła upadłość. Ważna jest rola jaką odegrało dla sektora utworzenie Polskiej Grupy Górnicze – powiedział Tchórzewski.

Według niego Polska musi prowadzić politykę energetyczną, która będzie brała pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli, rentowne funkcjonowanie przedsiębiorstw, zasoby naturalne oraz możliwości finansowe państwa.

Minister energii odniósł się również do kluczowych działań na jakich skupił się resort w trakcie pierwszego roku funkcjonowania. Wymienił wśród nich restrukturyzacje górnictwa, modernizację energetyki,  przemodelowanie systemu funkcjonowania odnawialnych źródeł energii, wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwijanie innowacyjnych rozwiązań.

Jak kluczowe osiągnięcia kierowanego przez siebie resortu wymienił m.in. przygotowanie Plan Rozwoju Elektromobilności (w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu), założeń Rynku Mocy czy nowelizacji ustawy o OZE.

– Ministerstwo wspiera rozwój innowacyjnych technologii w obszarze energii takich jak elektormobilność czy czyste technologie węglowe – powiedział minister.

Krzysztof Tchórzewski stwierdził również, że resort zmierza do zapewnienia Polsce niezależności energetycznej. Zaznaczył przy tym, że ,,kierujemy się rachunkiem ekonomicznym”.

Podkreślił jednocześnie, że ,,energetyka jest kluczowa dla funkcjonowania gospodarki, bezpieczeństwa Polski i życia Polaków, którzy z prądu i ciepła korzystają każdego dnia. Dlatego ciężko pracujemy, aby zmieniać go na lepsze.”

W kontekście niezależności energetycznej szef resortu określił terminal LNG w Świnoujściu mianem szansy na dywersyfikację źródeł gazu. Ponadto Polska ma w planach budowę gazociągu, który połączyłby nasz kraj z Norwegią. Jednocześnie Tchórzewski zwrócił uwagę, ze głos Polski w kwestii gazociągów Nord Stream , Baltic Pipe czy Unii Energetycznej ,,był i jest wyraźny słyszalny”.