EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tchórzewski: Elektrownia przy kopalni Bogdanka najprawdopodobniej powstanie

Krzysztof Tchórzewski, fot. Ministerstwo Energii

Przy kopalni węgla kamiennego Bogdanka najprawdopodobniej powstanie nowa elektrownia z technologią zgazowania węgla – powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności instalacji zgazowania.

Dzięki technologii zgazowania ta elektrownia węglowa będzie bardziej przyjazna dla środowiska – mówił Tchórzewski w Radiu Maryja. “W obiegu zamkniętym, będzie wytworzony z węgla gaz i dopiero ten gaz będzie napędzał elektrownię, czyli ona będzie już całkowicie ekologicznie czysta. Chcemy budować ekologiczne, czyste elektrownie, ale z naszego węgla” – tłumaczył minister.

Tchórzewski mówił, że “stawiamy na pewne pilotaże energetyki” w technologiach, które są obecnie bardzo kosztowne. Zastrzegł jednocześnie, że “jak w każdej dziedzinie, kiedy pewne rzeczy rozpocznie się robić, to może okazać się, że z biegiem czasu będą one coraz tańsze”.

“Każda innowacja na początku jest bardzo droga, a potem, gdy wchodzi już w szerszy system – tanieje. Będziemy z energetyką szli w kierunku, żeby była ona ekologicznie czysta” – dodał minister energii.

Jak przed miesiącem zapowiadał prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga, do końca tego roku gotowe będzie studium wykonalności instalacji zgazowania węgla, która mogłaby zasilać blok energetyczny o mocy 300-500 MW. Studium odpowie na fundamentalne pytania tego projektu – mówił Szlaga, dodając, że oprócz aspektów środowiskowych i innowacyjnych, dla potencjalnego przedsięwzięcia istotna jest też potrzeba rynkowa.

“Mamy wielką potrzebę rynkową, jeśli chodzi o stabilne źródło energii na tzw. ścianie wschodniej. W okolicach Lublina brakuje mocy i blok wielkości 300-500 MW, który analizujemy, mógłby w jakiś sposób ustabilizować sytuację” – ocenił Szlaga, według którego Bogdanka jest w stanie dostarczyć surowiec do tego bloku w bardzo konkurencyjnej cenie.

“De facto wybudowalibyśmy mikrokopalnię dedykowaną pod taki blok” – mówił prezes, podkreślając też aspekt stworzenia dodatkowych miejsc pracy dzięki takiej inwestycji oraz otwarcie – poprzez zastosowanie technologii zgazowania – “całkowicie nowego rynku dla węgla w Polsce”.

Opracowanie studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia, zapowiedziały w swoich strategiach. Projekt analizowany przez Eneę i Bogdankę jest jednym z dwóch rozważanych obecnie w Polsce, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy zgazowania na potrzeby produkcji chemicznej – amoniaku i metanolu.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X