Przy kopalni węgla kamiennego Bogdanka najprawdopodobniej powstanie nowa elektrownia z technologią zgazowania węgla – powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności instalacji zgazowania.
Dzięki technologii zgazowania ta elektrownia węglowa będzie bardziej przyjazna dla środowiska – mówił Tchórzewski w Radiu Maryja. „W obiegu zamkniętym, będzie wytworzony z węgla gaz i dopiero ten gaz będzie napędzał elektrownię, czyli ona będzie już całkowicie ekologicznie czysta. Chcemy budować ekologiczne, czyste elektrownie, ale z naszego węgla” – tłumaczył minister.
Tchórzewski mówił, że „stawiamy na pewne pilotaże energetyki” w technologiach, które są obecnie bardzo kosztowne. Zastrzegł jednocześnie, że „jak w każdej dziedzinie, kiedy pewne rzeczy rozpocznie się robić, to może okazać się, że z biegiem czasu będą one coraz tańsze”.
„Każda innowacja na początku jest bardzo droga, a potem, gdy wchodzi już w szerszy system – tanieje. Będziemy z energetyką szli w kierunku, żeby była ona ekologicznie czysta” – dodał minister energii.
Jak przed miesiącem zapowiadał prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga, do końca tego roku gotowe będzie studium wykonalności instalacji zgazowania węgla, która mogłaby zasilać blok energetyczny o mocy 300-500 MW. Studium odpowie na fundamentalne pytania tego projektu – mówił Szlaga, dodając, że oprócz aspektów środowiskowych i innowacyjnych, dla potencjalnego przedsięwzięcia istotna jest też potrzeba rynkowa.
„Mamy wielką potrzebę rynkową, jeśli chodzi o stabilne źródło energii na tzw. ścianie wschodniej. W okolicach Lublina brakuje mocy i blok wielkości 300-500 MW, który analizujemy, mógłby w jakiś sposób ustabilizować sytuację” – ocenił Szlaga, według którego Bogdanka jest w stanie dostarczyć surowiec do tego bloku w bardzo konkurencyjnej cenie.
„De facto wybudowalibyśmy mikrokopalnię dedykowaną pod taki blok” – mówił prezes, podkreślając też aspekt stworzenia dodatkowych miejsc pracy dzięki takiej inwestycji oraz otwarcie – poprzez zastosowanie technologii zgazowania – „całkowicie nowego rynku dla węgla w Polsce”.
Opracowanie studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia, zapowiedziały w swoich strategiach. Projekt analizowany przez Eneę i Bogdankę jest jednym z dwóch rozważanych obecnie w Polsce, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy zgazowania na potrzeby produkcji chemicznej – amoniaku i metanolu.
Polska Agencja Prasowa