Tchórzewski: Musimy odbudować wizerunek górnictwa

4 września 2019, 15:30 Energetyka
WhatsApp Image 2019-09-04 at 15.06.28
Forum Ekonomiczne, Tchórzewski

Sytuacja w górnictwie w Polsce jest stabilna, ale czekają nowe wyzwania. – Polska musi odbudować wizerunek branży – przekonywał minister energii Krzysztof Tchórzewski, podczas XXIX Forum Ekonomicznego odbywającego się w Krynicy.

– Sytuacja w górnictwie jest stabilna. Mimo, że w 2016 roku mieliśmy trudna sytuacje całej branży to jednak udało się pokonać trudności. Udało się uniknąć bankructwa JSW i porozumieć ze stroną społeczną. Niełatwa była również sytuacja spółek energetycznych, które musiały dokapitalizować Polską Grupę Górniczą. Teraz wszystkie sprawy organizacyjne są załatwione. PGG działa. JSW pospłacała społeczne zobowiązania. Zmienia się rynek i cała sytuacja w ramach Unii Europejskiej – powiedział.

Zaznaczył, że Polska stoi przed wyzwaniami. – Górnictwo zaczyna potrzebować inwestycji, aby wykonać to, na co dostaliśmy zgodę. Wydobycie ma zapewnić potrzeby naszego rynku. Wyzwania są poważne. Nie jestem zainteresowany importem węgla jeżeli mamy odpowiednie możliwości – stwierdził.

W trakcie wystąpienia minister Tchórzewski stwierdził, że ze strony państw zachodniej Europy rośnie ,,presja polityczna” względem dekarbonizacji. – Europa kładzie nacisk na dekarbonizację . Nic nie wskazuje na to, aby ten trend uległ zmianie. W 2000 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska odpowiadały łącznie za 30 procent światowego zużycia węgla, podczas gdy Chiny i Indie zużywały 35 procent. W 2017 roku tylko Chiny zużyły czterokrotnie więcej węgla, niż UE i USA łącznie. Zachodnia Europa zwiększa presję polityczną żeby wycofać z węgla. Wiele mówi się o tym, żeby nastąpi to w 2033 roku. Musimy robić swoje i zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, aby zabrakło nam energii.

– Musimy odbudować wizerunek branży górniczej. Nie ma żadnych podstaw, aby był on negatywny. To będzie jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki przez najbliższe dekady – dodał.

Piotr Stępiński

Tchórzewski: „Mój Prąd” ma zachęcić do OZE (ROZMOWA)