Tchórzewski: Transformacja polskiej energetyki musi być rozważna

2 kwietnia 2019, 10:30 Energetyka
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas Kongresu Elektryki Polskiej / fot. Piotr Stępiński/BiznesALert.pl
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas Kongresu Elektryki Polskiej / fot. Piotr Stępiński/BiznesALert.pl

Unia Europejska rozumie nasze priorytety, a dzięki temu, że uchyliła niektóre niekorzystne dla Polski przepisy, zaoszczędziliśmy 50 mld złotych – powiedział podczas odbywającego się w Warszawie III Kongresu Elektryki Polskiej minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

Według niego polska energetyka znajduje się w przełomowym momencie. – Jesteśmy po zakończeniu konsultacji projektu strategii energetycznej do 2040 roku. Rozwiązanie problemu, jakim jest transformacja miksu energetycznego, zapewnienie właściwej ilości energii obywatelom i gospodarce to duże wyzwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę politykę energetyczną UE. Wyzwaniem jest również redukcja emisji CO2, czyli jeden z głównych celów Unii Europejskiej, do którego musimy się dostosować – mówił.

Minister podkreślił, że Polska musi rozważnie podejść do transformacji energetycznej i nie skupiać się wyłącznie na inwestycjach w źródła wytwórcze, ale także uwzględniać inwestycje w pozostałą infrastrukturę. Zwrócił również uwagę, że priorytety Polski, w zakresie transformacji energetycznej znalazły zrozumienie zarówno w Komisji Europejskiej jak i wśród potencjalnych, nowych komisarzy ds. energii i klimatu oraz konkurencji.

– Uchylenie przez Komisję Europejską niekorzystnych dla Polski przepisów daje nam szansę, na to, że transformacja polskiej energetyki, nie przekroczy możliwości finansowych Polski. W ciągu dwóch lat uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na rynek mocy ze źródeł węglowych, a także pomoc dla górnictwa. Dzięki temu nie musimy przyspieszać inwestycji poza technologiczną konieczność, a także zaoszczędziliśmy 50 mld złotych – dodał.