Tchórzewski: Współpraca z OECD ma zasadnicze znaczenie dla atomu w Polsce

29 maja 2018, 08:30 Atom
tchórzewski
Spotkanie Kierownictwa ME z szefem Agencji Energii Jądrowej OECD Williamem Magwoodem / fot. Ministerstwo Energii

– Wsparcie renomowanych organizacji międzynarodowych jest kluczowe w procesie przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a współpraca z agencją ma zasadnicze znaczenie dla realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas rozmowy z Dyrektorem Generalnym NEA OECD Williamem Magwoodem. W spotkaniu, które odbyło się 28 maja 2018 r. w Warszawie uczestniczyła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

OECD skupia najbardziej rozwinięte państwa świata

Powstała w 1960 roku OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development), czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu, zrzesza 35 najbardziej rozwiniętych krajów świata. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. i posiada stałego przedstawiciela przy OECD w randze ambasadora. W ramach systemu OECD funkcjonują cztery afiliowane organizacje, w tym Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oraz Agencja Energii Jądrowej (NEA).

Utworzona przy OECD Agencja Energii Jądrowej NEA skupia obecnie 33 państwa z Europy, obu Ameryk i regionu Azji i Pacyfiku, w których zainstalowano 85% światowej mocy z elektrowni jądrowych.

Dyrektor Generalny NEA

Odwiedzający po raz pierwszy Polskę William Magwood jest Dyrektorem Generalnym NEA od 2014 r. Był jednym z pięciu komisarzy Komisji Dozoru Jądrowego (ang. Nuclear Regulatory Commission, NRC), mianowanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wcześniej, jako Dyrektor ds. Energii Jądrowej w Departamencie Energii USA, zainicjował m.in. współpracę międzynarodową w zakresie rektorów IV generacji (Generation IV International Forum).

Współpraca Polski z Agencją Energii Jądrowej

Członkostwo w organizacji zapewnia Polsce współpracę na poziomie eksperckim i poznawanie najlepszych światowych praktyk w sektorze jądrowym. To także potencjał do wspólnych działań w zakresie innowacyjności i nowych technologii, takich jak rozwój reaktorów wysokotemperaturowych (HTR).

Wymierną korzyścią dla Polski jest stały dostęp do Banku Danych NEA, dzięki któremu nasze uczelnie i instytucje badawcze zyskały dostęp do unikalnych danych i programów jądrowych pochodzących z ośrodków z całego świata. W ten sposób mogą efektywnie kształtować kadry na potrzeby polskiej energetyki jądrowej. Ze zasobów Banku korzystają m.in.: Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Państwowa Agencja Atomistyki, a także Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechnika Warszawska.

Wizyta w Świerku

Dyrektor Generalny NEA OECD William Magwood podczas wizyty w Polsce odwiedzi Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie pozna dorobek polskiej atomistyki oraz plany rozwoju nowoczesnych technologii jądrowych w obszarze medycyny.

Ministerstwo Energii