Tchórzewski: Polska osiągnęła główne cele negocjacji pakietu zimowego

19 grudnia 2018, 13:45 Alert

Główne cele Polski zostały osiągnięte, stabilne otoczenie regulacyjne jest kluczowe – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski efekty ostatnich negocjacji ws. tzw. pakietu zimowego, czyli kształtu przyszłego rynku energii UE.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

Kompromis osiągnięty

W nocy z wtorku na środę Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski w czasie tzw. trilogu osiągnęły wstępny kompromis co do treści Rozporządzenia ws. wspólnego rynku energii elektrycznej i Dyrektywy ws. wspólnych zasad rynku energii elektrycznej.

„Musimy przyjrzeć się dokładnie ostatecznemu tekstowi ustalonemu na trilogu, ale już teraz mogę stwierdzić, że dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu negocjacyjnego główne cele Polski zostały osiągnięte. Stabilne otoczenie regulacyjne jest kluczowym elementem zapewniającym efektywną i bezpieczną transformację polskiej elektroenergetyki” – skomentował przebywający w Brukseli minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Efekty negocjacji

Określono m.in. zasady funkcjonowania mechanizmów rynku mocy. Uzgodniono, że istniejące jednostki emitujące powyżej 550 g CO2 na kWh będą mogły otrzymywać płatności w ramach mechanizmów mocy do 1 lipca 2025 r. Jak podkreśliło Ministerstwo Energii, „dzięki stanowczemu stanowisku Polski zapewniono, że wszystkie kontrakty zawarte przed 31 grudnia 2019 r. będą w pełni respektowane przez cały okres ich obowiązywania, bez konieczności dostosowania ich do nowych reguł”.

Zawarty w nocy kompromis przewiduje, że nowe elektrownie, które emitują więcej niż 550 gr CO2 na kWh energii elektrycznej i które zaczną komercyjnie działać po wejściu w życie rozporządzenia w 2019 r., nie będą mogły uczestniczyć w mechanizmach mocowych. Ministerstwo Energii podkreśliło w środę, że oczekuje na finalny tekst dokumentów. Po jego publikacji rozpoczną się prace nad implementacją nowych przepisów.

Polska Agencja Prasowa