EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

Tchórzewski: Potrzebny jest pilnie związek funkcjonalny kopalń i energetyki

Szef nowego resortu gospodarczego – Ministerstwa Energii – Krzysztof Tchórzewski ocenia, że w budowaniu polityki energetycznej dla Polski pierwszym z wyzwań jest “przygotowanie  procesów, które mają uporządkować sytuację w górnictwie”. Jest to tym bardziej pilne, że “rozpatrywany i bardzo pilny związek funkcjonalny kopalń I energetyki musi być oparty na strategii długoterminowej I na zdrowych zasadach, na zasadach rynkowych”.  Z jednej strony jest to ogrom pracy, z drugiej “niezwykle trudne jest wprowadzenie zmian w krótkim czasie.” Tak szybko, aby “spowodować poprawę płynności w branży”.

– Podstawą polskiej energetyki są nasze zasoby węgla kamiennego I brunatnego I to jest naturalna podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. Znajdzie odpowiednie proporcje w miksie energetycznym. W polskiej energetyce jest także miejsce dla energetyki jądrowej – podkreślił minister.

Jego zdaniem, polityka energetyczna państwa powinna być aktualizowana co 2-3 lata.

Jeśli chodzi o urynkowienie energetyki, minister Tchórzewski stwierdził, że “W zakresie energii elektrycznej liberalizacja rynku spowodowała całkowite zniesienie taryfowania w obrocie hurtowym. Na rynku gazu sytuacja nie pozwala na takie rozwiązania. Zauważam krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej i wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Sytuacja w tej dziedzinie będzie wymagać działań, bo mamy stan, w którym nieuzasadnione będzie utrzymywanie regulowania cen w obrocie hurtowym. Pytanie – jaka będzie reakcja rynku” – skonkludował minister. Jeśli chodzi o drobnych odbiorców, nie wykluczył zniesienia taryfowania dla gospodarstw domowych pod pewnymi warunkami. Uzasadnił to następująco: ”jeśli byśmy wprowadzili uwolnienie rynku, to nie może to prowadzić do nadmiernego obciążenia najsłabszych odbiorców, a więc jeśli byśmy myśleli o tym kierunku, a tego nie wykluczam, to musza być zastosowane instrumenty osłonowe”.

Tchórzewski poinformował, że “jesteśmy w trakcie przygotowania stanowiska Polski na zbliżający się szczyt klimatyczny ONZ COP 21 w Paryżu.” Jego zdaniem dla Polski odpowiednie stanowisko, to takie, które “zapewni globalny wysiłek w zakresie redukcji emisji i zminimalizuje zjawisko tzw. ucieczki emisji”.

Porozumienie, które ma przyjąć szczyt  “będzie sensowne jedynie wtedy, gdy obejmie główne gospodarki świata” – uważa Tchórzewski. Wreszcie – wg jego oceny –  “rozwój instrumentów wsparcia w segmencie OZE zniekształca rynek energii, co wymusza wprowadzenie instrumentów równoważących dla segmentu konwencjonalnego wytwarzania energii. Nie możemy sobie pozwolić na utratę zdolności inwestycyjnych rodzimych spółek energetycznych w źródła konwencjonalne, oparte na krajowych zasobach węgla”.


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X