EnergetykaPAPWszystko

Tchórzewski: Zażegnaliśmy kryzys na Śląsku

Fot.: Ministerstwo Energii

Został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy na Śląsku, który groził zapaścią gospodarczą całego regionu – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że gdyby nie działania naprawcze na Śląsku, pracę mogło stracić ponad 100 tys. osób.

Minister, przedstawiając we wtorek dokonania swojego resortu w pierwszym półroczu rządu, zaznaczył, że głównym wyzwaniem było rozwiązanie problemu na Śląsku, związanego z górnictwem węgla kamiennego.

Przypomniał, że został wznowiony dialog społeczny na Śląsku, zarówno ze związkami zawodowymi, jak i wierzycielami kopalń. “Można tak powiedzieć: został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy, który groził zapaścią gospodarczą całego Śląska” – ocenił Tchórzewski.

Zaznaczył, że problemy kopalni były związane z blisko 50-proc. spadkiem cen węgla. Dodał, że nie spotkało się to “z żadną reakcją i konkretnymi działaniami PO-PSL”. “Ten narastający kryzys powodował zagrożenie upadłością kolejnych spółek górniczych” – zauważył.

Wskazał, że Kompania Węglowa miała blisko 4 mld zł długu wobec 2,5 tys. śląskich firm. Jego zdaniem “groziła nam lawina gospodarczych upadłości”, która mogła skutkować utratą pracy przez ponad 100 tys. osób.

Tchórzewski podkreślił, że dzięki negocjacjom z pracownikami kopalń, który zgodzili się na obniżkę swoich uposażeń, oraz z wierzycielami, m.in. bankami, udało się stworzyć projekt Polskiej Grupy Górniczej. Grupa – jak zaznaczył minister – zakłada “dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do obniżonych cen węgla kamiennego”.

Szef resortu energii podkreślał, że poza aktywnymi działaniami związanymi z PGG resort pracuje nad restrukturyzacją kolejnych spółek węglowych m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Dodał, że następnymi działaniami będzie restrukturyzacja przemysłu koksowniczego oraz hutniczego. “Może to dać dobry impuls rozwojowy dla Śląska” – podsumował.

Tchórzewski podsumował także działania na rzecz nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

“Równolegle prowadziliśmy działania związane z nadaniem nowej formuły działalności energetyki, szczególnie jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii” – powiedział Tchórzewski. Przypomniał, że projekt zmian w ustawie o OZE jest już w Sejmie co “daje nadzieję na to, że w najbliższym czasie będzie mogła zaistnieć społeczna produkcja energii”. Tłumaczył, że poprzednie przepisy wprowadzone w ustawie o OZE dawały pierwszeństwo w zakresie energii odnawialnej budowie wiatrakowej.

“Teraz wprowadzamy system koszykowy, tzn. że będziemy w każdej dziedzinie energetyki odnawialnej dawali szansę” – podkreślił szef resortu energii.

Minister wskazywał, że pion energetyki potrzebuje restrukturyzacji w związku z wymogami UE. “System energetyczny, który został przyjęty w Unii Europejskiej, powoduje konieczność posiadania podwójnej mocy” – tłumaczył. Pierwsza z nich to energia odnawialna, a druga to konwencjonalna. “To wymaga dużych inwestycji i dużych nakładów finansowych” – podsumował.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X