Amerykańska zajmująca się sprzedażą LNG o nazwie Venture Global LNG chce wykorzystać wychwytywanie i sekwestrację dwutlenku węgla w planowanych terminalach Calcasieu Pass i Plaquemines. To między innymi one mają słać gazowce do Polski po 2022 roku w ramach kontraktów na dostawy LNG z USA podpisanych przez PGNiG.
Venture Global LNG rozpoczyna projekt wychwytywania i sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) po przeprowadzeniu kompleksowej analizy inżynieryjno-geotechnicznej. Technologia ta polega na sprężaniu CO2 w swoich lokalizacjach, a następnie transportowaniu i zatłaczaniu dwutlenku węgla pod dnem oceanu. Projekt czeka jeszcze na uzyskanie zezwoleń regulacyjnych. Dzięki niemu Venture Global będzie przechwytywać i sekwestrować około 500 000 ton C02 rocznie ze swoich terminali LNG Calcasieu Pass i Plaquemines. Amerykanie przewidują wykorzystanie podobnej infrastruktury do wychwytywania i sekwestracji 500 000 ton CO2 rocznie z instalacji LNG w Calcasieu Pass 2 po dopuszczeniu jej do realizacji.
Ta firma poinformowała w oświadczeniu, że planuje sekwestrować milion ton dwutlenku węgla rocznie. CCS w gazoportach Venture Global LNG byłoby pierwszym przypadkiem zastosowania tej technologii w instalacjach tego typu w Stanach. – Nasza lokalizacja w Luizjanie daje nam wyjątkową pozycję pioniera tej technologii ze względu na geologię, która może wspierać wtryskiwanie i składowanie CO2 na skalę przemysłową – powiedział prezes Venture LNG Mike Sabel.
Polski PGNiG ma sprowadzać z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG łącznie 3,5 mln ton LNG rocznie na mocy umów podpisanych z tą firmą. Milion ton rocznie będzie docierać z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines.
Venture Global LNG/Bartłomiej Sawicki
Polacy ruszają z technologią składowania CO2. Na początku mają powstać klastry