Premie na termomodrnizację i mikroinstalacje OZE mają wejść w życie

8 sierpnia 2019, 09:45 Alert

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada dodatkową premię dla gmin, spółdzielni, wspólnot i TBS-ów, które będą chciały ocieplić budynek i wziąć na ten cel kredyt wspierany przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Wsparcie dla gmit, spółdzielni i wspólnot

W przypadku termomodernizacji budynków, gminy, spółdzielnie, wspólnoty i TBS-y będą mogły otrzymać premię na spłatę kredytu w wysokości 16 proc. kosztów inwestycji. Jeżeli wraz z dociepleniem zainstalują panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe lub rozwiązania hybrydowe o maksymalnej mocy co najmniej 6 kW, premia wyniesie 21 proc. kosztów termomodernizacji i zakupu oraz instalacji OZE.

Z podobnego wsparcia będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które przy wraz z ociepleniem domu jednorodzinnym zainstalują mikroinstalację OZE o mocy maksymalnej co najmniej 1 kW – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Gazeta zwraca uwagę, że warunkiem otrzymania premii zarówno przez gminy, spółdzielnie, wspólnoty i TBS-y, jak i osoby fizyczne jest zaciągnięcie kredytu udzielanego przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który musi stanowić co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Innym warunkiem uzyskania premii będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.

Dziennik Gazeta Prawna

Około 60 tysięcy budynków z wielkiej płyty może otrzymać wsparcie na termomodernizację