Tesla jest warta więcej niż Exxon. Czy to znak, że świat odchodzi od ropy?

2 lipca 2020, 12:00 Alert
Tesla Model 3
Model 3 Tesli. Fot. Tesla

Wartość rynkowa Tesli przekroczyła wartość Exxon Mobil. Eksperci interpretują to zdarzenie jako znak odchodzenia od paliw kopalnych na świecie.

Tesla przegania Exxona

Kapitalizacja rynkowa należącej do Elona Muska Tesli wynosi teraz 201 miliardów dolarów. Daje to nadzieję, że ​​jego firma może uniknąć straty w drugim kwartale. Exxon, którego wartość spadła do 185 miliardów dolarów, nie może podnieść się po największtm krachu cen ropy naftowej w historii. Największy koncern naftowy w Stanach Zjednoczonych szukuje się do masowych zwolnień.

Tesla jest także o krok od prześcignięcia Toyoty i zostania największym producentem samochodów na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Firma pokonała Boeinga w marcu, zostając najdroższą firmą przemysłową w USA i osiągnęła 2. miejsce wśród producentów samochodów, wyprzedzając Volkswagena.

Exxon jest drugą co do wielkości firmą energetyczną na świecie po tym, jak Saudi Aramco weszło na giełdę pod koniec ubiegłego roku. Ale nawet status Saudi Aramco jako najcenniejszej firmy na świecie jest teraz zagrożony po tym, jak Apple zmniejszyło lukę w wycenie do 150 miliardów dolarów.

Bloomberg/Michał Perzyński

Perzyński: Czy Exxon skończy jak niegdyś Philip Morris?