Gitarzysta U2 The Edge wywołał zamieszanie w Irlandii popierając atom jako sposób na zmiany klimatu

24 kwietnia 2021, 12:00 Alert

Gitarzysta irlandzkiego zespołu U2 The Edge (właśc. David Evans) powiedział, że kraje muszą rozważyć przyjęcie energii jądrowej nowej generacji, aby osiągnąć swoje cele związane ze zmianami klimatu.

The Edge i Bono na koncercie U2. Źródło Wikicommons
The Edge i Bono na koncercie U2. Źródło Wikicommons

Gitarzysta U2 popiera atom

– Musimy bardzo głęboko pomyśleć o tym, czy nasza obecna strategia energii odnawialnej się powiedzie. Musimy być przygotowani na przemyślenie pewnych rzeczy. Musimy otworzyć nasze umysły na energię jądrową trzeciej generacji jako możliwe rozwiązanie. Do budowy turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych potrzebne są ogromne tereny, czy to naprawdę praktyczne? – powiedział The Edge podczas w panelu dla firmy inwestycyjnej VentureWave Capital w Dublinie. Rzeczniczka Evansa powiedziała, że ​​nie będzie on dalej komentował swojego oświadczenia.

W grudniu ubiegłego roku minister środowiska Irlandii Eamon Ryan powiedział, że „nie wyklucza” możliwości wykorzystania energii jądrowej w Irlandii. Wcześniej jednak był on krytycznie nastawiony do tego źródła energii: – Elektrownie jądrowe są w Irlandii zabronione. Podczas gdy niektóre badania wskazują, że energia jądrowa jest potencjalną technologią, którą należy wziąć pod uwagę, rząd nie planuje zrewidowania zakazu ani zbadania rozwoju wytwarzania energii jądrowej w Irlandii – pisał na łamach gazety Dáil.

Opisując siebie jako „wiecznego optymistę” i powtarzając termin użyty przez szwedzką działaczkę na rzecz klimatu, Gretę Thunberg w 2019 roku, gitarzysta i autor tekstów U2 The Edge powiedział, że zmiany klimatu wymagają „myślenia katedralnego” przez polityków, czyli dalekosiężnej wizji, dobrze przemyślanego planu i wspólnego zaangażowania w długoterminowe wdrażanie ich. – Każdy myśli kategoriami swojego cyklu wyborczego i teraz każdy chce mieć jak najlepszy wynik. Dzięki naszym głosom wszyscy mamy moc, która umożliwia politykom angażowanie się w długoterminowe myślenie. Myślenie katedralne jest naprawdę sposobem na opisanie tego – mówił The Edge.

Irlandzka ustawa o działaniach na rzecz klimatu, która została opublikowana w zeszłym miesiącu, zobowiązuje kraj do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Do tej pory Irlandia nie miała najlepszych wyników, jeśli chodzi o emisje CO2, odnotowując trzeci najwyższy poziom emisji na mieszkańca w UE w 2018 roku.

Independent.ie/Michał Perzyński

Jak Hollywood opowiada o zmianach klimatu, a jak powinien?