Tillerson nie leci na szczyt NATO, ale odwiedzi Rosję

21 marca 2017, 08:30 Alert

Departament Stanu USA potwierdził, że sekretarz Rex Tillerson odwiedzi Rosję w kwietniu. Tego miesiąca uda się do Europy na spotkanie G7 we Włoszech, a potem do Moskwy. Data wizyty nie została doprecyzowana. Mimo to wiadomo już, że Tillerson nie pojawi się na szczycie ministrów spraw zagranicznych NATO.

Rex W.Tillerson / fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Reuters podawał wcześniej, że odbędzie się ona 12 kwietnia, powołując się na anonimowe źródła. Dziennikarze Washington Post twierdzą, że odwiedziny w Moskwie mają poprawić notowania Tillersona, który do tej pory nie był obecny na spotkaniach dyplomatycznych prezydenta Donalda Trumpa i jest podejrzewany o niewłaściwe związki z Rosją z czasów prezesury w Exxon Mobil.

Nie wiadomo, czy sekretarz stanu weźmie udział w spotkaniu Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, ale ma ominąć spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO zaplanowane w tym samym czasie – 5 i 6 kwietnia w Brukseli. Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez Toma Shannona, podskeretarza stanu ds. politycznych.

Wcześniej Tillerson przekonywał, że nie musi lecieć do Brukseli, skoro z ministrami NATO spotka się kilka dni później w Waszyngtonie na szczycie poświęconym walce z Państwem Islamskim w Iraku, a z częścią z nich rozmawiał w Bonn w Niemczech zeszłego miesiąca.

Wojciech Jakóbik