We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim przeprowadziła debatę z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji, na temat europejskiego zielonego porozumienia i europejskiego prawa klimatycznego. Jej tematem były walka ze zmianami klimatu w dobie koronawirusa i harmonogram prac nad tzw. prawem klimatycznym.
Koronawirus a polityka klimatyczna
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski zaapelował do Komisji Europejskiej do przedstawienia planu odbudowy europejskiej gospodarki, u którego podstaw miałyby leżeć Europejski Zielony Ład i transformacja cyfrowa. Timmermans zgodził się z tymi apelami i podkreślił, że Europejski Zielony Ład „nie jest luksusem, tylko kołem ratunkowym, które umożliwi wyjście z kryzysu koronawirusa”. Podkreślił on potrzebę ogólnoeuropejskich rozwiązań: – Jeśli będziemy ratować gospodarkę w jej starym kształcie zamiast inwestować w gospodarkę ekologiczną i zrównoważoną, stracimy podwójnie – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Chociaż wszyscy europosłowie do PE zgodzili się, że rozwiązanie kryzysu zdrowotnego jest pilnym priorytetem, wielu z nich podkreśliło potrzebę dotrzymania harmonogramu ważnych części Europejskiego Zielonego Ładu. Timmermans podkreślił, że harmonogram unijnego prawa klimatycznego pozostaje niezmieniony, a zmieniony wniosek w sprawie ograniczenia emisji do 2030 roku jest przewidziany na wrzesień, natomiast strategia UE w zakresie różnorodności biologicznej pozostaje ważnym priorytetem, ale należałoby ją opóźnić „o kilka tygodni, ale nie miesięcy”.
Parlament Europejski/Michał Perzyński
Spięcie BiznesAlert.pl. Koronawirus może spowolnić, ale nie zatrzyma Europejskiego Zielonego Ładu