Timmermans: Będziemy bacznie przyglądać się, czy transformacja energetyczna jest hamowana przez politykę

13 października 2020, 16:45 Alert

Podczas wtorkowej debaty z samorządowcami z Komitetu Regionów wiceszef KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans odniósł się do wystąpienia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który powiedział, że miastom potrzebny jest bezpośredni dostęp do funduszy unijnych.

Frans Timmermans. Źródło: Flickr
Frans Timmermans. Źródło: Flickr

– Nasz budżet został uszczuplony przez pandemię i trudno implementować w tej chwili zrównoważoną politykę, zwłaszcza że w niektórych krajach trudno zachęcić rząd do współpracy – mówił Trzaskowski.

Odnosząc się do tej wypowiedzi, Timmermans przyznał, że istnieje “pewne wyzwanie polityczne”. – Powinniśmy unikać – spróbuję to łagodnie powiedzieć – takiej sytuacji, że tylko z czysto politycznych powodów nasze wysiłki będą hamowane czy blokowane, wysiłki zmierzające do tego, by w regionach, na poziomie lokalnym i regionalnym te projekty były wdrażane (…). To jest moja obawa i rzeczywiście będziemy bacznie się temu przyglądać – powiedział Timmermans. Jego zdaniem wszystkie dziania na rzecz neutralności klimatycznej powinny się sprowadzać do potrzeb lokalnych i jakości projektów, a jeśli to nie zadziała optymalnie, KE musi być w stanie pomóc realizować to samorządom. Mówiąc o instrumencie odbudowy, zaznaczył, że na tym etapie KE musi zacieśnić współpracę z regionami. – Ta współpraca musi być bardziej bezpośrednia – wskazał.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński