Wszystkie tłocznie gazu Baltic Pipe mają pozwolenia na budowę

12 lutego 2020, 16:15 Energetyka
Mapa Gaz – System, tłocznie gazu. Fot.: Gaz – System
Mapa Gaz - System, tłocznie gazu. Fot.: Gaz - System

10 lutego 2020 roku Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenia na budowę dla tłoczni gazu w Odolanowie. Tym samym Gaz – System posiada komplet pozwoleń na budowę dla trzech tłoczni Baltic Pipe zlokalizowanych na terenie kraju.

Inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejącej tłoczni, wraz z instalacją węzła Odolanów oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

Zatwierdzony decyzją wojewody projekt budowlany zakłada realizację dwóch etapów:

• Etap I – rozbudowa o nowe agregaty o łącznej mocy 30 MW,

• Etap II – inwestycja o kolejne agregaty o mocy 20 MW.

W ramach Projektu Baltic Pipe realizowany będzie Etap I inwestycji. Natomiast rozbudowa tłoczni w zakresie etapu II będzie realizowana jako odrębne zadanie.

– Dzięki dobrej współpracy z urzędami wojewódzkimi proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dla kolejnych elementów Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Równolegle prowadzimy postępowania przetargowe na wykonawców prac budowlanych, tak aby pod koniec 2022 r. osiągnąć gotowość do przesyłu gazu z Szelfu Norweskiego – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz – System.

Wydana przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzja o pozwoleniu na rozbudowę tłoczni gazu

w Odolanowie podlega natychmiastowemu wykonaniu. Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie tzw. „specustawy gazowej”.

Kolejny krok ku Baltic Pipe. Wydano pozwolenie na rozbudowę tłoczni gazu w Odolanowie

Gaz – System otrzymał już pozwolenie na rozbudowę tłoczni w Goleniowie i budowę od podstaw nowej tłoczni w Gustorzynie. Inwestycja jest częścią Baltic Pipe, projektu mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

Tłocznia na potrzeby Baltic Pipe dostała pozwolenia na budowę

W jego skład wchodzi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem budowa gazociągu Niechorze – Płoty i gazociągu Goleniów-Lwówek oraz wybudowanie Tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowa Tłoczni Gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Gaz – System