To lato może być ekstremalne. Wraca El Nino i może zostać na dłużej

4 lipca 2023, 16:00 Alert

Pierwszy raz od siedmiu lat prąd El Nino rozwinął się na Pacyfiku zapowiadając istotny wzrost temperatury na globie oraz anomalie, które mogą skończyć się nowymi katastrofami meteorologicznymi.

Słońce. Źródło: Pixabay
Słońce. Źródło: Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że jest 90 procent szans na utrzymanie się zjawiska El Nino w drugiej połowie 2023 roku o co najmniej umiarkowanej sile. Zwiększy ono ryzyko ekstremalnych upałów na świecie. Organizacja apeluje do państw świata o wcześniejsze przygotowanie na problemy.

El Nino pojawia się średnio co 2-7 lat i oddziałuje około 12 miesięcy. Wzrost temperatury oceany na powierzchni wywołuje ruch mas wody ogrzewających z Pacyfiku półkulę północną. ŚOM spodziewa się, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie co najmniej raz pobity rekord temperatur z 2016 roku i przekroczą one w latach 2023-27 1,5 stopni Celsjusza powyżej średniej z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Prąd El Nino to zjawisko naturalne, ale potęgowane przez zmiany klimatu wywołane przez człowieka. Zwiększa opady w Ameryce Północnej i powoduje susze w Australii, Indonezji. Wzmaga huragany na Pacyfiku i Atlantyku.

Światowa Organizacja Meteorologiczna / Wojciech Jakóbik

Nie było pauzy w globalnym ociepleniu. Nowe ustalenia naukowców