Tobiszowski: Mamy boom inwestycyjny w energetyce

18 marca 2019, 06:12 Energetyka

W polskiej energetyce prowadzonych jest tak dużo inwestycji, że można określić to jako boom inwestycyjny w odpowiedzi na zwiększenie zapotrzebowania na energię wśród mieszkańców – powiedział w sobotę w TVP Info wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. Senat RP, Twitter
Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. Senat RP, Twitter

„Inwestycje, które w Polsce trwają, naprawdę mamy dzisiaj boom inwestycyjny, gdyż przede wszystkim zauważamy, że pobór energii wśród mieszkańców jest coraz większy, ponieważ stać ich na sprzęt domowy. Musimy na to zapotrzebowanie odpowiedzieć nowymi inwestycjami w energetyce” – powiedział Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii podkreślił, że już teraz polskie spółki górnicze przekształcają się w podmioty innowacyjne .

„Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do uruchomienia zakładu zgazowania węgla. My to niedługo będziemy ogłaszać. Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do inwestycji w fotowoltaikę na zdegradowanych hałdach” – powiedział Tobiszowski.

„To pokazuje, że nasze spółki węglowe przeobrażają się w podmioty, które nie tylko będą wydobywać węgiel, ale będą również mieć spółki, które będą programami nowych, nowoczesnych technologii. Jastrzębska (Jastrzębska Spółka Węglowa – PAP) również się przygotowuje do takich tematów jak wodór, jak metan” – dodał.

Wiceminister poinformował, że docelowo w przyszłości w polskiej energetyce 50 proc. energii będzie wytwarzanych z węgla kamiennego a reszta będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej.

Polska Agencja Prasowa