Tobiszowski: To nieprawda, że do górnictwa się dopłaca

28 marca 2019, 14:32 Energetyka

– Mamy pewne utarte schematy, które cały czas pokazują, że do górnictwa się dopłaca, co jest nieprawdą – powiedział w czwartek, 28 marca, na antenie Radia Katowice wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Przypomniał, że wszystkie spółki górnicze odprowadzają rocznie do budżet ponad 5 mld zł.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski był gościem Józefa Wyciska z Radia Katowice. Na wstępie Tobiszowski odniósł się do dobrych wyników finansowych Polskiej Grupy Górniczej. Zaznaczył jednak, że restrukturyzacja branży to ciągły proces.

– Musimy mieć świadomość, że zawsze musimy pilnować relacji kosztów, wydatków, budować nowoczesną firmę, bo wyzwania szczególnie w sektorze wydobywczym są duże. Klimat wokół sektora wydobywczego, jeśli chodzi o pewne trendy, które występują w Unii Europejskiej sprawia, że nie możemy sobie pozwolić na to, żebyśmy nie byli czujni, nie byli zorganizowani i nie pilnowali pewnego rygoru finansowego – zaznaczył wiceszef resortu energii.

Tobiszowski przypomniał, że tylko w minionym roku tylko PGG z tytułu podatków i opłat odprowadziła do budżetu 3,1 mld zł. Jak dodał wpływy do budżetu ze wszystkich spółek górniczych wyniosły ponad 5 mld zł.

– Mamy pewne utarte schematy, które cały czas pokazują, że do górnictwa się dopłaca, co jest nieprawdą. Faktycznie pozostaje do spłaty dług, ale to jest kwestia nie tyle budżetu państwa ile kwestia instytucji finansowych, które zaangażowały się w udzielenie obligacji i kredytów. Stąd dyscyplina finansowa jest bardzo wymagana – powiedział Tobiszowski odnosząc się do sytuacji PGG, której zobowiązania z tytułu wykupu obligacji wynoszą ponad 2 mld zł. Harmonogram przewiduje spłatę obligacji do 2027 r.

Wiceminister energii skomentował też problemy sektora górniczego związane z pozyskaniem finansowanie zewnętrznego. Zapowiedział, że pomysłem na rozwiązanie tego problemu może być stworzenie specjalnego funduszu dla spółek górniczych.

– Pozyskanie finansowania to wyzwanie i duży problem. Dlatego jestem po dwóch rozmowach z naszymi instytucjami finansowymi, chodzi o instytucje finansowe z kapitałem skarbu państwa. Chodzi o to, żebyśmy zastanowili się nad stworzeniem pewnego funduszu wsparcia dla spółek węglowych, ale również i spółek otoczenia górniczego – zapowiedział Tobiszowski.

NETTG.PL/CIRE.pl