Tobiszowski: Polska energetyka będzie oparta na węglu

19 października 2016, 12:15 Energetyka

Na początku przyszłego roku resort energii ma ogłosić plan inwestycyjny i finansowanie polskiej energetyki. Wiele wskazuje jednak na to, że przyszłością zarówno energetyki jak i górnictwa będzie połączenie obu branż w duże grupy paliwowo-energetyczne, które zajmą się wydobyciem węgla, wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną.

– Wzmocni to polskie grupy energetyczne, które są budowane kompletnie, czyli od wydobycia, poprzez produkcję i dostawy. Staną się one silnymi podmiotami nie tylko na polskim rynku, ale w tej części Europy – mówił minister energii Grzegorz Tobiszowski.

Kluczowe w tym jest, by polska energetyka oparta była o polskie surowce. Takie połączenie energetyki z górnictwem może przynieść wiele korzyści. Branży górniczej zapewni stałych i pewnych odbiorców, a sektorowi energetycznemu uniezależnienie od dostaw z zewnątrz. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów surowca. A co za tym idzie nawet spadek cen energii dla odbiorców.

Wątpliwości ma jednak ekonomista, prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

– Tworzenie dużych grup paliwowo-energetycznych może spowodować wyeliminowanie konkurencji. Trudno więc powiedzieć, czy korzyści dla branży energetycznej i górniczej płynące z takiego mariażu obu branż, przełożą się na obniżenie cen energii dla zwykłego Kowalskiego.

Dla branży energetycznej korzystanie z krajowych dostaw surowców do energetyki zawodowej (EZ) jest bardziej opłacalne niż import. Ceny dostaw surowca dla energetyki, nie są powiązane z cenami na rynkach europejskich. Ich wysokość to tajemnica handlowa spółek, ale według naszych ustaleń są nawet o kilkadziesiąt złotych niższe od rynkowych.

Rok 2012 2013 2014 2015 02.09.2016
CIF ARA 343,70 304,91 287,38 263,18 283,91
Przybliżone ceny dostawy do EZ 260 230 220 210 190

Eksperci podkreślają też, że sporych inwestycji wymagają też sieci przesyłowe, które generują duże straty energii. Połączenie sektora energetycznego z górniczym w jeden organizm, który zajmie się wydobywaniem, wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią, zapewni środki na niezbędne inwestycje.

Rząd deklaruje, że filarem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel kamienny i brunatny, a nasz kraj będzie redukował emisję CO2 nastąpi m.in. poprzez budowę nowoczesnych technologicznie bloków węglowych.

Źródło: CIRE.PL