DrogiInfrastrukturaWszystko

Tomala-Borucka: Nie możemy ograniczać podmiotów startujących w przetargach do firm polskich

W ramach VI Europejskiego Kongresu Drogowego w Katowicach odbyły się m.in. debaty na temat „Infrastruktura w Europie Centralnej”i „Rozwój infrastruktury w nowej perspektywie finansowej UE”.

– Na autostradzie A1 otworzyliśmy niedawno odcinek w rejonie Kowala w woj. kujawsko-pomorskim. W poprzedniej perspektywie finansowej UE w naszym kraju wybudowaliśmy drogi za 10,37 mld euro, a w sumie 144 mld zł wydaliśmy na ten cale w całych minionych 10 latach. Dzięki temu obecnie mamy 1,5 tys. km autostrad oraz 1261 km dróg ekspresowych – stwierdziła podczas debaty w Katowicach Ewa Tomala-Borucka, p.o. dyr. generalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomniała jednocześnie, że jeszcze w 2007 r. Polska suponowała 300 km dróg ekspresowych i 700 km autostrad. Tymczasem w ramach nowej perspektywy finansowej GDDKiA ogłosiła już 51 przetargów na 62 odcinki dróg. Do tej pory została już podpisana pierwsza umowa na odcinek koło Rzeszowa.

Wg Tomali-Boruckiej po ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych obecnie większą ochroną cieszą się podwykonawcy.

– Nie możemy ograniczać podmiotów startujących w naszych przetargach do firm polskich – mówiła dalej Tomala-Borucka. – W ogłaszanych przez nas przetargach uczestniczy 91 firm. Organizujemy spotkania z nowymi wykonawcami. Tłumaczymy im, czego oczekujemy od zwycięzców w przygotowywanych obecnie kontraktach.

Zdaniem Tomali-Boruckiej, GDDKiA odrobiła lekcję doznanych niepowodzeń, a 95 proc. inwestycji realizuje w terminie.

– Prowadzimy prawdziwy dialog z wykonawcami – przekonywała szefowa GDDKiA. – Ale jesteśmy ograniczeni zasadami prawa polskiego i UE. Uczestniczymy – wraz z PKP PLK – w Forum Inwestycyjnym. Co do kryterium rażąco niskiej ceny – próbujemy wybrnąć z tego problemu, ale żaden z krajów unijnych nie ma na jego rozwiązanie gotowej recepty – konstatowała Tomala-Borucka.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X