TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #6

9 lutego 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (04-08.02.2019).

1. Naimski: Baltic Pipe idzie naprzód. Może być potrzebny drugi gazoport (ROZMOWA)

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury strategicznej Piotr Naimski opowiedział nam o postępach projektu Baltic Pipe i nowych realiach na rynku gazu w Polsce po 2022 roku, które mogą skłonić władze do inwestycji w FSRU w Zatoce Gdańskiej.

2. Stępiński: Zagadkowe dane Rosjan. Czy Polska zdoła porzucić Gazprom?

Rosyjskie media nie przestają prowadzić kampanii na rzecz dyskredytowania prowadzonej przez Polskę polityki dywersyfikacji. Według Neftegaz.ru wyniki importu gazu do Polski w 2018 roku mają dowodzić, że PGNiG nie udaje się znacząco zastąpić dostaw rosyjskiego paliwa.  Portal próbuje manipulować przedstawionymi danymi twierdząc, że z uwzględnieniem tempa wzrostu dostaw LNG rezygnacja z gazu rosyjskiego zajmie Polsce co najmniej 10 lat. Nie po raz pierwszy rosyjskie kalkulatory liczą inaczej niż europejskie – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl

3. Nowacki: Po zmianach w resorcie atom bez zmian (ROZMOWA)

Zmiany kadrowe w Ministerstwie Energii nie wpłyną na realizację projektu jądrowego. Jak przekonuje w rozmowie z BiznesAlert.pl nowy dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Energii prace nad budową elektrowni są kontynuowane, a projekt cieszy się poparciem rządu.

4. Jakóbik: Polski Prometeusz może dać Ukrainie LNG z USA

Polak został szefem spółki, która ma zarządzać ukraińskimi gazociągami przesyłowymi. Sprzyjająca sytuacja polityczno-gospodarcza może dać zysk polityce wschodniej i PGNiG w zgodzie z założeniami polityki wschodniej prometeistów oraz interesami USA, Polski i Ukrainy – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Rowicki: Magazyny energii to nie mit

Dyskusja na temat kształtu polskiego systemu elektroenergetycznego w przyszłości potrzebna jest w tej chwili jak nigdy dotąd. W obliczu wymagań klimatycznych oraz troski o bezpieczeństwo i jakość zasilania, rozważanych jest wiele scenariuszy, opierających się o rozmaite technologie. Dyskusja zawsze jest świetnym wyborem – pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie, na czym nam wszystkim zależy. Jednak nie powinna być ona prowadzona o tworzone pod tezę mity – pisze Marcin Rowicki, prezes Studenckiego Koła Magazynowania Energii, działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Poniższy tekst jest odpowiedzią na artykuł Józefa Sobolewskiego, byłego dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii dla BiznesAlert.pl