TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze artykuły mijającego tygodnia

9 stycznia 2021, 07:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (04-08.01.2021).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Poprawa: Wejście Saudi Aramco do Polski byłoby zbieżne z polityką dywersyfikacji dostaw ropy

Spekulacje medialne o przejęciu aktywów gdańskiej rafinerii przez saudyjski koncern Saudi Aramco wskazują, że Europa Środkowa może być dla Saudyjczyków ważnym obszarem rywalizacji z Rosjanami, a to może być korzystne dla samego Orlenu – mówi dr Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych w rozmowie z BiznesAlert.pl.

2. Fedorska: Niemiecka rewolucja energetyczna „wyjątkowo” opalana olejem

Niemieccy operatorzy sieci elektroenergetycznych muszą zapewniać bezpieczeństwo dostaw w dobie zwrotu energetycznego Energiewende z pomocą różnych narzędzi, na przykład oleju opałowego. Pisze o tym Aleksandra Fedorska, współpracowniczka BiznesAlert.pl.

3. Marszałkowski: Gazyfikacja Rosji sprawia problemy Gazpromowi i Kremlowi (ANALIZA)

Problem procesu gazyfikacji Rosji z roku na rok staje się coraz bardziej polityczny i wpływa na wizerunek zarówno władz federalnych, jak i regionalnych wśród rosyjskiego społeczeństwa. Obecny niepokój oraz coraz mniejsze zaufanie do rządu i prezydenta sprawiły, że ta kwestia stała się priorytetem w najbliższych latach. Rzeczywistość pokazuje jednak, że działania o charakterze geopolitycznym wciąż wygrywają z dobrem społecznym – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Mielczarski: Rynek mocy to nieszczęście elektroenergetyki i odbiorców energii

Profesor Politechniki Łódzkiej Władysław Mielczarski ocenił rynek mocy jako złe rozwiązanie dla polskiej energetyki. – Rynek mocy jest jednym z trzech największych błędów, które spotkały polską elektroenergetykę. Pozostałymi nieszczęściami są niegdyś zawarte kontrakty długoterminowe, za które płacimy do dzisiaj w rachunkach za energię elektryczną w postaci tak zwanej opłaty przejściowej – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl.

5. Sawicki: Prezydencja portugalska będzie musiała rozwiązać wodorowy węzeł gordyjski

Pierwszego stycznia 2021 roku Portugalia przejęła od Niemiec przewodnictwo w Radzie UE. W okresie prezydencji portugalskiej priorytety na najbliższe sześć miesięcy będą się koncentrować na walce z ubóstwem, wykluczeniem i nierównościami, a także realizacji unijnej polityki klimatycznej przybliżającej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Wodór i prawo klimatyczne będą głównymi osiami sporu – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.