Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (15-19.11.2021).
1. Forum Energii: Unia Europejska daje Polsce szansę na transformację energetyczną (ANALIZA)
– 560 mld złotych. To kwota, którą Polska może przeznaczyć na transformację energetyki i odchodzenie od węgla na rzecz czystych źródeł energii dzięki obecności w UE. Otwiera się historyczna szansa na przestawienie polskiej gospodarki (w tym sektora energii) na niskoemisyjne tory oraz rozwój nowych branż przemysłu – piszą dr Sonia Buchholtz z Forum Energii i Paweł Wróbel z Gate Brussels.
2. Fedorska: Ukraina nie spłaca długu za OZE
Ukraina stara się od lat ograniczyć emisyjność swojej energetyki. Jak podaje niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), w ubiegłym roku prawie siedem procent produkcji energii elektrycznej w tym kraju pochodziło ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr. Jeśli się do tego doda duże elektrownie wodne, to jest to już 12,4 procent. To około połowa tego, co Ukraina zamierza osiągnąć w ciągu najbliższych 15 lat – pisze Aleksandra Fedorska, współpracowniczka BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Chińczycy mogą dostać widok na NATO w porcie instalacyjnym offshore
– Polskie morskie farmy wiatrowe mogą powstawać w portach instalacyjnych za granicą, bo w Gdyni nie będzie długo niczego. Czy w międzyczasie tamtejszy port trafi pod kontrolę Chińczyków, jeśli nie zdoła ich zatrzymać NATO? – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Tretyn: Prosumencki roller coaster trwa w najlepsze (ANALIZA)
Rynek prosumencki w Polsce w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie. Pod koniec 2019 roku łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce wynosiła niecałe 1,5 GW. Na koniec 2020 roku mieliśmy już zainstalowane blisko 4 GW. Według najnowszych danych, moc zainstalowana w fotowoltaice wynosi ponad 6,1 GW a rok się jeszcze nie skończył. Wskutek proponwoanaych niekorzystnych zmian liczba prosumentów do końca roku może jeszcze znacznie urosnąć. Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku zakładała wzrost mocy do ok. 5-7 GW w 2030 roku, zaś w roku 2040 jest planowane 10-16 GW – pisze Aleksander Tretyn, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Suma wszystkich strachów Putina
Aleksander Łukaszenka zagroził Polsce przerwą dostaw gazu przez Gazociąg Jamalski w odwecie za sankcje związane z kryzysem granicznym. Taki ruch zależałby jednak od Władimira Putina, który zdaje się straszyć Zachód kolejnymi kryzysami, by wymóc na niej korzystne rozstrzygnięcia na czele z uruchomieniem spornego Nord Stream 2, ale być może także zatrzymanie kursu krajów posowieckich na Zachód – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.