Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (16-20.1.2022).
1. Jakóbik: Czy poszukiwacze bursztynu chcieli wysadzić Gdańsk?
Tajemniczy poszukiwacze bursztynu z Hiszpanii mogli przyglądać się infrastrukturze krytycznej NATO, w tym oknom na świat z surowcami spoza Rosji. Niestety nie zostali zatrzymani, a w sieci trwają spekulacje na temat możliwych celów ich działania – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Mielczarski: Jedna literka przesądzi o porażce OZE w Polsce (ANALIZA)
– Zakładane udziały źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej nie zostaną osiągnięte. Są one formułowane w OZE, natomiast wyprodukowanie tej energii wymaga odpowiedniej wielkości mocy, która jest ograniczona przez możliwości systemu elektroenergetycznego. Ta „drobna” różnica (jedna literka), pomiędzy energią (MWh) i mocą (MW) będzie przyczyną niepowodzenia polityki energetycznej w zakresie OZE [1] – pisze prof. Władysław Mielczarski w BiznesAlert.pl.
3. Wiceprezes KHNP: Pątnów spełnia wszelkie warunki do budowy atomu z Korei (ROZMOWA)
– Pątnów spełnia warunki geologiczne i środowiskowe, jednocześnie sąsiadując ze zbiornikiem wodnym umożliwiającym odpowiednie chłodzenie reaktorów. Dodatkowo, mieszkańcy wykazują wysoką akceptację dla projektów jądrowych – mówi Harry Chang, wiceprezes w polskim biurze KHNP, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
4. Miętkiewicz: Morskie farmy wiatrowe będą game changerem Marynarki Wojennej (ANALIZA)
Komandor porucznik dr Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej komentuje decyzję ministerstwa infrastruktury o odrzucenie pierwszego powstępowania rozstrzygające licencje na drugą fazę inwestycji w Morską Energetykę Wiatrową w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. – Pojawienie się licznych obiektów tego typu to swego rodzaju game changer w odniesieniu do planowania i prowadzenia działań przez siły morskie – pisze w analizie dla BiznesAlert.pl.
5. Kadej/Zasuń: Zużycie gazu spada. Kto najbardziej oszczędza?
– Zimy ani śladu, a zużycie gazu do ogrzewania nie jest wysokie. Przemysł zużywa znacznie mniej niż rok temu bo gaz jest drogi. Na razie więc Europa wychodzi z kryzysu obronną ręką, ale ceny gazu wciąż są znacznie wyższe niż dwa lata temu a perspektywy na 2024 rok mgliste – piszą Leszek Kadej i Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl.