Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (23-27.01.2022).
RAPORT: Saga Jaworzna może zakończyć się nacjonalizacją Rafako
Raciborskie Rafako ogłosiło upadłość w obliczu sporu z Tauronem o problemy nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno. Państwo może podać deskę ratunkową, jeżeli dojdzie do nacjonalizacji tej firmy. Tymczasem saga Jaworzna trwa.
Mielczarski: Nie ma potrzeby liberalizacji ustawy odległościowej, bo jest repowering (ANALIZA)
Pomimo istnienie zasady 10H produkcja energii elektrycznej z instalacji wiatrowych szybko rośnie. Tylko w latach 2018-2022 moce zainstalowane wzrosły o 35 procent, a produkowana energia o 40 procent. Wymiana starych wiatraków (0.3MW) na nowe instalacje (3MW), poza obszarami 10H, pozwoliłaby znacznie zwiększyć produkcję energii z wiatru, bez wzniecania konfliktów społecznych, jakie mogą się wystąpić po zniesieniu 10H – pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
Małecki: Sprawa nurków z Zatoki Gdańskiej to kompromitacja
– Niestety, służby, a w tym przypadku Policja, wykazały się brakiem profesjonalizmu. Wypuszczenie ludzi kręcących się w okolicy strategicznego obiektu, z drogim sprzętem do nurkowania dawało podstawy do zatrzymania tych ludzi i zweryfikowania ich tożsamości oraz motywu ich działań – mówi były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki w rozmowie z BiznesAlert.pl.
Tretyn: Ile energii może dać Polsce Bałtyk?
Morska energetyka wiatrowa w najbliższym czasie będzie jednym z ważniejszych źródeł energii dla Polski. Dzięki aktualnie rozwijanym projektom oraz tym planowanym na w kolejnych fazach, zgodnie z raportem PSEW-u, potencjał mocy w polskiej części Morza bałtyckiego może wynieść nawet 33 GW – pisze Aleksander Tretyn ze Stowarzyszenia Z Energią o Prawie w BiznesAlert.pl.
Miętkiewicz: Morskie farmy wiatrowe będą game changerem Marynarki Wojennej (ANALIZA)
Komandor porucznik dr Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej komentuje decyzję ministerstwa infrastruktury o odrzucenie pierwszego powstępowania rozstrzygające licencje na drugą fazę inwestycji w Morską Energetykę Wiatrową w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. – Pojawienie się licznych obiektów tego typu to swego rodzaju game changer w odniesieniu do planowania i prowadzenia działań przez siły morskie – pisze w analizie dla BiznesAlert.pl.