TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

11 marca 2023, 06:00 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (6-10.03.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Lipka: Polska straciła 50 mld dolarów przez porzucenie Elektrowni Żarnowiec

Utracone korzyści przez społeczeństwo w związku z porzuceniem budowy Elektrowni Żarnowiec wynoszą według moich szacunków 50 mld dolarów – powiedział przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej Jerzy Lipka na posiedzeniu komisji sejmowej.

2. Stachura: Najpierw Nord Stream 2, teraz Huawei. Niemiec mądry przed czy po szkodzie?

Niemcy pracują nad ograniczeniem udziału chińskich firm w rodzimej telekomunikacji. Bogatsi o doświadczenia z Rosjanami przy projekcie Nord Stream 2, ocenią technologię 5G z Chin pod kątem wpływu na bezpieczeństwo sieci i infrastruktury. Nowe ograniczenia zapewne pogorszą relacje z Pekinem, który miał wspierać niemieckich operatorów w tworzeniu sieci o wyższym standardzie, ale uwolnią Niemców od biznesu z kolejnym reżimem – pisze Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Gorgol: Zachód nie oddaje pola rodzącej się osi Chiny-Rosja-Iran (ANALIZA)

Hazardowa decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę spowodowała wiele interesujących ruchów na światowej szachownicy. Moskwa grała jak zwykle wysoko, ale blef został sprawdzony i Rosjanie teraz latami będą odczuwać skutki tego fatalnego ruchu. O ile jeszcze w 2021 roku wydawało się, ze Amerykanie będą powoli oddawać coraz więcej pola Chińczykom (wycofanie z Afganistanu było racjonalne, lecz styl kompromitujący), o tyle na dziś rozwój wypadków dla Pekinu, nie mówiąc już o Moskwie, jest o wiele mniej korzystny – pisze Patryk Gorgol w BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Polska porzuciła ropę z Rosji pierwsza w Europie… ale na Litwie

Polacy jako pierwsi w Europie porzucili rosyjską ropę. Nie zdołali tego zrobić na rynku polskim ani czeskim, gdzie jest obecny PKN Orlen, ale udało się w krajach bałtyckich dzięki realizacji testamentu ś.p. Lecha Kaczyńskiego w duchu długoterminowej polityki wschodniej Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Jakóbik: Czy można prowadzić na gazie i nie dać się złapać… Putinowi? (ANALIZA)

Czy Polska może prowadzić transformację energetyczną na gazie i nie dać się złapać w pułapkę gazową Putina? Jest sposób, ale ryzykowny – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.