TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

29 kwietnia 2023, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (24-28.04.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Jakóbik: Co naprawdę powiedzieli Amerykanie o atomie z Korei w Polsce?

Spór sądowy o technologię amerykańskiego Westinghouse z koreańskim KHNP może nie skończyć się ugodą, która pogodziłaby projekty na Pomorzu oraz w Pątnowie – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Sierakowska: Rynek nie ogląda się już na cięcia OPEC+

Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której impuls wzrostowy dla cen ropy ze strony OPEC, dotyczący cięcia limitów produkcji ropy naftowej, zaczyna się wyczerpywać. Ceny ropy potrzebują już nowych kierunkowskazów, a jednym z nich są dane i oczekiwania związane z popytem na ten surowiec – pisze Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ Bank.

3. Mikulski: Wyzwania techniczne zagrożą terminowi oddania pierwszego reaktora Orlenu (ANALIZA)

Ogłoszenie listy lokalizacji siedmiu małych reaktor modułowych (SMR) przez koncern PKN Orlen należy traktować jako kolejny i ważny krok na drodze budowy tych reaktorów w Polsce. Nie poruszając spraw finansowych budowy warto wskazać pewne problemy techniczne, które mogą pojawić się w czasie budowy i późniejszej eksploatacji tego reaktora. Nie są one w tej chwili poruszane w licznych wypowiedziach medialnych, ale warto o nich pamiętać – pisze Andrzej Mikulski, wieloletni pracownik Instytutu Badań Jądrowych i Instytutu Energii Atomowej w Świerku i były inspektor dozoru jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki, w BiznesAlert.pl.

4. Tretyn: Problemy z OZE rosną niczym grzyby po deszczu

Wraz z początkiem wiosny, większym nasłonecznieniem połączonym z wietrzną pogodą niczym przysłowiowe „grzyby po deszczu” pojawiły się kolejne problemy związane z rozwojem OZE. Tym razem nie są to jednak regulacje prawne, ograniczające rozwój OZE czy też zaniedbane sieci elektroenergetyczne. Na drodze do zwiększenia udziału OZE w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym stanęła…elastyczność systemu – pisze Aleksander Tretyn ze Stowarzyszenia „Z energią o prawie”.

5. Świtaj: Shell i BP wycofują się z obietnic klimatycznych przez ceny surowców

Branża naftowo-gazowa należy do tych, gdzie oczekuje się szczególnie pilnych działań w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tacy potentaci jak Shell czy BP zadeklarowali już chęć osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku i stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych. Jednakże nagły wzrost cen surowców energetycznych w 2022 roku, który wywindował w górę zyski tych przedsiębiorstw, zachęcił je do wycofywania się ze swoich celów klimatycznych – pisze Mateusz Świtaj ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH.

Zielona ekspansja gospodarcza: USA kontra Unia. Spięcie