TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

24 czerwca 2023, 06:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (19-23.06.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Arabia już wie jak się kończy pomaganie Rosji. Spięcie

Arabia Saudyjska rzuciła Rosji koło ratunkowe na rynku ropy. Zapłaciła za to rozczarowaniem. Relacje Rijadu i Moskwy mogą być minorowe, a ceny ropy zamiast rosnąć zgodnie z intencjami potęg naftowych – spadają. To temat Spięcia w tym tygodniu.

Jakóbik: Kolejna fala kryzysu energetycznego może nadejść z Chin (ANALIZA)

– Świat sparzył się na kryzysie energetycznym podsycanym przez Rosjan. Teraz mogą go podsycić Chińczycy próbujący zassać jak najwięcej LNG, które będzie potrzebne też Europie. Kontrakty długoterminowe Polski będą tym ważniejsze – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Rudnik: Niespełnione ambicje, czyli rosyjski sektor LNG w rzeczywistości sankcyjnej

Wprowadzone przez Zachód sankcje technologiczne na rosyjski sektor LNG drastycznie zredukowały możliwości ekspansji tej branży i zmniejszyły prawdopodobieństwo wzrostu udziału Rosji w światowym rynku gazu skroplonego. Co więcej, brak formalnej rewizji ambitnych celów dotyczących zdolności wytwarzania tego paliwa w Federacji Rosyjskiej (FR) sprawia, że ich realne osiągnięcie wydaje się obecnie niemożliwe – pisze Filip Rudnik z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Siemieniuk: Półprzewodniki Intela to gwarancja bezpieczeństwa Polski niczym F-35

– Decyzja amerykańskiego koncernu Intel o inwestycji wartej 20 mld zł mającej na celu zbudowanie fabryki chipów w podwrocławskiej Miękini jest przełomem dla Polski w wielu aspektach nie tylko pod względem gospodarczym ale… także bezpieczeństwa narodowego – pisze Bartosz Siemieniuk, współpracownik BiznesAlert.pl.

Cabak: Jak konsolidować Azoty z Orlenem, to z głową

Mam mieszane odczucia dotyczące planów przejęcia Azotów Puławy przez Orlen. Jak w tego typu przypadkach, puszczony w eter komunikat, ma wysondować reakcję rynku, decydentów i oponentów pomysłu. Faktem jest, że nie taki kierunek ekspansji PKN prezentował podczas niedawnej aktualizacji strategii korporacyjnej. A rozczłonkowanie Grupy Azoty to zabieg bez znieczulenia. Z drugiej jednak strony skonfliktowanym wewnętrznie, niedoinwestowanym i przynoszącym straty Azotom sama idea fuzji wydaje się być na rękę. Podobnie Orlenowi, który dzięki realizowanym i planowanym inwestycjom sukcesywnie zwiększa przerób ropy pod petrochemikalia aniżeli paliwa – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.