TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

12 sierpnia 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (7.08-11.08.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Przybyszewski: Arabia stawia świat przed faktem dokonanym. Sojusz naftowy z Rosją trwa

– Per Lekander, dawniej m.in. szef działu badań europejskich i globalnych mediów UBS, uważa, że ostatnie przedłużenie cięcia saudyjskiego wydobycia ropy podtrzymuje jego tezę o nadchodzącym upadku OPEC. Sęk w tym, że to Arabia Saudyjska w nim dominuje, a władzom w Rijadzie wciąż daleko do zejścia ze sceny – pisze Łukasz Przybyszewski, prezes Abhaseed Foundation Fund.

2. Jakóbik: Kryzys paliwowy w reżimie naftowym na który nie pomoże sojusz Arabii i Rosji (ANALIZA)

– Sojusz naftowy Arabii i Rosji działa pomimo niesnasek i może podnieść nam ceny na stacjach, ale nie pomaga Kremlowi uniknąć konsekwencji sankcji za inwazję na Ukrainę, z niedoborem paliw w tym reżimie naftowym włącznie. Przyszłość zależy bardziej od Chin zagrożonych recesją – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Radomski: Stawy Monowskie – oto plan pierwszego małego reaktora Orlenu i Synthosa (ANALIZA)

– Realizacja pierwszej siłowni jądrowej przez Orlen Synthos Green Energy wchodzi w fazę zdobywania pozwoleń środowiskowych – pisze Daniel Radomski, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. ZEOP: Linia bezpośrednia, czyli (r)ewolucja na rynku OZE?

– W ostatnim tygodniu lipca Sejm głosował nad przyjęciem poprawek Senatu do ustawy zmieniającej Prawo Energetyczne (UC 74), która w swej treści obejmuje również zagadnienia związane z budową linii bezpośredniej. Wprowadzone rozwiązania mogą okazać się ułatwianiem dla przedsiębiorców, którzy chcą oprzeć działalność swoich przedsiębiorstw na zielonej energii. O tym czy nowelizacja będzie ewolucją czy rewolucją na rynku OZE – piszą Justyna Kanas i Aleksander Tretyn ze Stowarzyszenia „Z energią o prawie”.

5. Maksymowicz: Brytyjski powrót na Morze Północne, czyli paliwa kopalne wracają do łask

– Kryzys energetyczny daje się coraz bardziej we znaki Wielkiej Brytanii. Chcąc zaradzić stale rosnącym cenom energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii oraz z importu, rząd brytyjski postanowił wznowić wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż na Morzu Północnym – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

Czy spór USA i Korei opóźni atomowe marzenia Polski? Spięcie