Czy spór USA i Korei opóźni atomowe marzenia Polski? Spięcie

11 sierpnia 2023, 07:30 Atom

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie dziennikarze BiznesAlert.pl Jacek Perzyński i Wojciech Jakóbik rozmawiają o planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie. USA i Korea Południowa, partnerzy Polaków przy stawianiu reaktorów, spierają się o prawa do technologii. Nie wiadomo jak ich spór wpłynie na tempo budowy atomu w Polsce.

– Wiemy, że Westinghouse i Bechtel wybudują trzy reaktory na Pomorzu do 2033 roku. KHNP i ZE PAK chcą postawić dwa reaktory w Pątnowie do 2036 roku – rozpoczyna odcinek Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

– W przypadku Westinghouse’a i KHNP obserwujemy spór technologiczny. Historia pokazuje, że Koreańczycy wzięli technologię od Amerykanów. Stało się to dekady temu, gdy firma Combustion Engineering przekazała Koreańczykom pierwsze technologie jądrowe. Od tego czasu Korea wypracowała własną technologię APR1400, którą teraz oferuje Polakom w Pątnowie – tłumaczy Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

– Na pewnym etapie Combustion Engineering zostało przejęte przez Westinghouse i to, zdaniem Amerykanów, daje im prawo przejęcia kontroli eksportu. Jest więc tak jak w przypadku niemieckich czołgów, gdy Polska chciała dostarczyć Leopardy na Ukrainę. Polacy musieli wówczas rozmawiać z Niemcami, którzy kontrolują eksport na mocy różnych porozumień. Amerykanie podkreślają, że Korea potrzebuje ich zgody, aby postawić duży atom w Polsce, a Koreańczycy twierdzą, iż nie ma takiego tematu i technologia, którą oferują Polakom, należy do nich – mówi Jakóbik.

Najnowszy odcinek podcastu Spięcie znajdą Państwo na platformach Youtube, Spotify i SoundCloud.