Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (21.08-25.08.2023).
1. Stachura: Pielgrzymka polskiego giganta na Litwę dobiegła końca
– Rok temu Orlen Lietuva zdecydował, że zwiększy wydajność Rafinerii Możejki na Litwie i zainstaluje w niej nowy reaktor. Dwa tygodnie temu gigant ważący 1500 ton został rozładowany w porcie w Kłajpedzie i wyruszył transportem kołowym w jedną z najtrudniejszych logistycznie podróży, która przyciągnęła tysiące Litwinów. Dziś jest już na miejscu, ale nie obyło się bez niespodzianek – pisze Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Jakóbik: Chińska czkawka i ujemne ceny gazu w Europie (ANALIZA)
– Jeśli Chiny czeka stagnacja, a nie tylko chwilowa zadyszka to wiedz, że przez chińską czkawkę europejski kryzys energetyczny może się zmienić biegun z niedoboru i rekordowych rachunków na klęskę urodzaju z gazem w cenach ujemnych, o ile nie pojawią się czarne łabędzie – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Kuffel: Nadszedł czas metamorfozy rynku baterii w Europie
– Nadchodzą wielkie zmiany na rynku baterii oraz akumulatorów. […] Parlament Europejski przyjął przełomowe przepisy, które mają na celu regulację aspektów ochrony środowiska w „cyklu życia” (lifecycle) baterii. Jest to pierwszy tego typu dokument unijny, który definiuje wytyczne dot. sposób pozyskiwania surowców do produkcji baterii, samego procesu ich produkcji oraz recykling już zużytych komponentów – pisze Magdalena Kuffel, współpracownik BiznesAlert.pl.
4. Jóźwicki: Atom na ratunek transformacji energetycznej Szwecji
– Szwedzki rząd uważa energię jądrową za kluczowy element na drodze do przyszłości bardziej przyjaznej dla klimatu. […] Twierdzi, że transformacja energetyczna wymaga podwojenia produkcji energii elektrycznej w ciągu najbliższych 20 lat. Nowa energetyka jądrowa w Szwecji, równa 10 konwencjonalnym reaktorom, będzie musiała zostać uruchomiona w latach 2030 i 2040 – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.
5. Smolarek: USA nie mogą pozwolić Chinom na szybki rozwój branży półprzewodników (ROZMOWA)
– Chiny pracują nad własną technologią półprzewodników i maszyn do ich produkcji, aby osiągnąć niezależność od Zachodu. W pewnych obszarach już teraz odnoszą duże sukcesy, ale tak naprawdę potrzebują jeszcze 5-10 lat żeby dogonić świat. Zwłaszcza w obszarze zaawansowanych technologii jest to 10 lat lub więcej. […] USA wiedzą, że muszą utrzymać ten dystans – mówi Tomasz Smolarek, analityk i doradca inwestycyjny Noble Funds TFI, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
Orkady, czyli inspirująca kolebka morskiej energetyki. Spięcie