TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

23 września 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.09-22.09.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Kuffel: Kryzys morskich farm wiatrowych za który wszyscy zapłacimy na rachunku za energię

– Koszt inwestycji w morskie farmy wiatrowe wzrósł o 40 procent rok do roku. Nie obędzie się bez wsparcia rządowego z podatków obywateli lub uwzględniania tych kosztów w rachunku za energię elektryczną – pisze Magdalena Kuffel, współpracowniczka BiznesAlert.pl,o kryzysie branży offshore.

2. Karwowski: Gazoport podwoi moc

– W lutym 2021 roku Gaz-System otrzymał pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Projekt ten zbliża się ku końcowi, trwają ostatnie prace związane z zamknięciem zbiornika, a w nadchodzącym roku będzie mógł on pełnić swoją funkcję zwiększając zdolność magazynowania gazu do ok. 500 tys. m sześc. – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Maksymowicz: Polski węgiel będzie coraz droższy

– Ceny krajowego węgla idą w górę. Jeżeli nic się nie zmieni, to węgiel na krajowym rynku będzie coraz droższy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie jego ceny na światowych rynkach stabilizują się na niskim poziomie. W rezultacie są one blisko trzykrotnie niższe, od cen oferowanych przez polskie kopalnie. Stan ten budzi pewne zdziwienie i protesty u osób nie zorientowanych w sytuacji polskiego górnictwa węglowego – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. ZEOP: Wielkopolska daje przykład jak powinna wyglądać transformacja energetyczna

– Konin – miasto położone we wschodniej Wielkopolsce, w okolicach centrum Polski. Do niedawna kojarzące się przede wszystkim z istniejącymi tutaj dwiema elektrowniami wytwarzającymi energię elektryczną i ciepło ze spalania węgla brunatnego – Pątnów i Konin tworzącymi wraz elektrownią Adamów w Turku zespół elektrowni PAK. Dziś ten obszar Polski można uznać za przodownika procesu transformacji energetycznej polski – pisze Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.

5. Jakóbik: Kryzys paliwowy Rosji może rozlać się na Polskę

– Kryzys paliwowy w Rosji może się rozlać na mocy dekretu Kremla o zakazie eksportu paliw na cały region. To może być kolejny akt kryzysu energetycznego uderzający w ceny na stacjach, więc Polska musi pilnować zapasów strategicznych paliw, by uniknąć najczarniejszego scenariusza niedoborów – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Polska droga do neutralności klimatycznej. Wanda Buk w Spięciu