Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (25-29.09.2023 roku).
1. Görke: Polski rząd próbuje udaremnić dostawy kazachskiej ropy ważnej dla Rafinerii Schwedt (ROZMOWA)
– Polski rząd próbuje udaremnić dostawy kazachskiej ropy, która jest tak ważna dla PCK, insynuując, że jest to ropa rosyjska. […] Wszyscy jednak wiedzą, że transport ropy przez Ropociąg Przyjaźń bez rosyjskiej ropy jest technicznie niemożliwy. Ważne jest to, że pieniądze płyną do Kazachstanu, a nie do Rosji – podkreśla Christian Görke, poseł do Bundestagu z ramienia Partii die Linke, były wicepremier landu i minister finansów Brandenburgi w rozmowie z BiznesAlert.pl
2. Fedorska: W co gra węgierski MOL na ukraińskim rynku paliw?
– W 2024 roku MOL planuje dostawy na Ukrainę sięgające 100 tys. ton miesięcznie, czyli 1,2 mln ton rocznie. Realizacja tego scenariusza poważnie zachwieje pozycją Polski jako eksportera i pozwoli Węgrom stać się przodującym dostawcą – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Winiarski: Korupcja, kradzieże i blackouty. Tyle zostało z marzenia Nelsona Mandeli o RPA
– Po blisko 30 latach od formalnego zniesienia apartheidu, Republika Południowej Afryki znajduje się w pogłębiającej zapaści. Największą gospodarkę Afryki dławi ogromna korupcja, złe zarządzanie finansami państwa, niekompetencja przywódców i wszechobecna kradzież. Problemy nie omijają również sektora energetycznego tego kraju – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.
4. Gibała: Norwegia i Niemcy badają wodorociągi oraz rury na dwutlenek węgla
– Norwegia i Niemcy kontynuują swoją współpracę w dziedzinie technologii wodorowej i transportu dwutlenku węgla (CO2), podejmując kolejny istotny krok. W komunikacie prasowym z dnia 8 września 2023 roku ogłoszono, że oba kraje zgodziły się utworzyć wspólną grupę roboczą, która będzie monitorować trwające badania wykonalności, dotyczące możliwości transportu wodoru i CO2 między Niemcami a Norwegią – pisze Mateusz Gibała, współpracownik BiznesAlert.pl.
5. Karwowski: Mariaż zbrojeniówki polskiej i ukraińskiej ma potencjał
– Trwająca wojna na Ukrainie postawiła nowe szanse i wyzwania dla zbrojeniówki. Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego w raporcie diagnozuje je, wskazując drogę, którą polska i ukraińska zbrojeniówka mogą podążać. Autorzy dostrzegają potencjał dalszej kooperacji – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.