TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

14 października 2023, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (9.10-13.10.2023 roku). 

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Winiarski: Unia Europejska oddala się od konsensusu na rzecz energetyki

– Unia Europejska zamierza usunąć kluczowe zapisy z reformy rynku energii elektrycznej w związku z brakiem porozumienia głównie pomiędzy Niemcami i Francją. Oba kraje spierają się o to, czy poszczególne państwa mają dopłacać firmom energetycznym, aby te mogły w ten sposób walczyć z wysokimi kosztami energii. Berlin twierdzi, że takie rozwiązania dadzą niektórym krajom przewagę w sektorach energetycznych. Za pierwszym rozwiązaniem stoi Paryż, a drugie popiera Berlin. Unia Europejska próbując wypracować ugodę w tej sprawie, coraz bardziej oddala się jednak od konsensusu – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.

2.  Fedorska: Farbowana ropa z Kazachstanu w Niemczech bije w polski naftoport

– Dostawy ropy do Niemiec z Kazachstanu mogą zastąpić tę przeładowywaną w naftoporcie w Gdańsku. Może to oznaczać, że Niemcy ponownie uzależnią się od kierunku wschodniego, na który z racji infrastruktury rurociągowej wpływ ma Moskwa. Dostawy te mają głównie znaczenie dla niemieckiej Rafinerii Schwedt, do której dostarczana jest także ropa przez naftoport Gdańsk – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Cabak: Unimot w grze o Rafinerię Schwedt. Gamechanger czy blef?

– Ostatnia informacja Reutera o potencjalnym przejęciu udziałów w rafinerii Schwedt przez Unimot na nowo zelektryzowała rynek po obu stronach Odry. Najwyraźniej polskie firmy nadal upatrują swoich szans w produkcji i sprzedaży paliw konwencjonalnych, którym niektórzy (moim zdaniem niesłusznie) wróżyli nieuchronny spadek konsumpcji – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Kupiec: Unijne rozporządzenie o surowcach krytycznych w ogniu krytyki

– Aby osiągnąć cele porozumienia Paryskiego z 2015 roku, IEA szacuje, że zapotrzebowanie na surowce krytyczne wzrośnie czterokrotnie do 2040 roku. Konkretne szacunki różnią się w zależności od zasobu i sektora. Zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, niezbędne dla turbin wiatrowych i technologii silników elektrycznych, może wzrosnąć od trzech do siedmiu razy, w zależności od wyboru technologii i wsparcia politycznego – pisze Bartłomiej Kupiec, ekspert ds. energetyki lokalnej w Stowarzyszeniu „Z energią o prawie”.

5. Jakóbik: Energetyku, pilnuj Bałtyku, bo jest wciąż na celowniku

– Należy pilnować infrastruktury krytycznej dostaw paliw na Bałtyku, bo nieznani sprawcy mogą wracać do akcji przed następnym sezonem grzewczym kryzysu energetycznego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Czy Polska jest wystarczająco suwerenna energetycznie? Spięcie