TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

21 października 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (16.10-20.10.2023 roku). 

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Wójcik: Wojna w Izraelu może zamienić się w blokadę gazową Bliskiego Wschodu

– Nie ma obecnie szans, aby do hubu rosyjsko-tureckiego trafiał izraelski gaz. Co więcej, pojawi się EastMed jako konkurencyjny hub. Tyle, że najpierw na Bliskim Wschodzie musi zapanować pokój. Bez tego wydobycie gazu w całym regionie stoi pod znakiem zapytania – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

2.  Gibała: Czy Polska powinna zabezpieczyć Baltic Pipe po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector?

– Podmorski gazociąg i kabel telekomunikacyjny między Finlandią a Estonią padły ofiarą uszkodzeń. Wydaje się, że to nie była przypadkowa awaria; fiński rząd sugeruje, że uszkodzenia magistrali Balticconnector mogły wynikać z celowego działania. Teraz Polska powinna priorytetowo zainwestować w zabezpieczenia gazociągu Baltic Pipe, łącząc nowoczesne technologie i współpracę międzynarodową – pisze Mateusz Gibała, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Czy polski atom sfinansuje opłata atomowa na rachunku?

– Polska może być zmuszona do wprowadzenia kontraktu różnicowego jako mechanizmu finansowania elektrowni jądrowych, którego nie chciała stosować. To mogłoby oznaczać opłatę atomową na rachunku za energię, kiedy ruszy do pracy pierwszy reaktor. Alternatywa to ostatnie rozmowy Trójkąta Weimarskiego z Polską jako języczkiem u wagi między Francją a Niemcami – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Wasz minister, nasz prezes Orlenu

– Rozmowy o koalicji mającej utworzyć nowy rząd mogą być najciekawsze nie w odniesieniu do obsady ministerstwa mającego się zająć energetyką, ale losu Orlenu, który wyrósł na potęgę silniejszą od niejednego resortu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Sierakowska: Embargo naftowe krajów arabskich jest mało prawdopodobne

– Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża – pisze Dorota Sierakowska, analityczka Domu Maklerskiego BOŚ Bank.

Czy Balticconnector to kolejna ofiara terroryzmu energetycznego? Spięcie