TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

11 listopada 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (06.11-10.11.2023 roku).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Jóźwicki: Byli klienci Gazpromu idą na całość z Katarem

– Katar jest jednym z wiodących producentów LNG na świecie, obok Stanów Zjednoczonych, Australii i Rosji. […] Głównym rynkiem zbytu dla katarskiego gazu była tradycyjnie Azja, z takimi krajami jak Chiny, Japonia i Korea Południowa. Teraz Katar podpisuje 27-letnie umowy z europejskimi krajami, które szukają alternatywy dla rosyjskiego gazu – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Winiarski: Big Oil czekają złote lata

– W 2030 roku światowe zapotrzebowanie na paliwa kopalne urośnie do rekordowych rozmiarów — wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Część ekspertów energetycznych twierdzi, że spółki zajmujące się wydobywaniem gazu, ropy bądź węgla ciągle mają przed sobą optymistyczną przyszłość. Z kolei inni sugerują najsłabszą od lat pozycję sektora paliw kopalnych – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Brands: Chiny mają pięć opcji zajęcia Tajwanu, ale każda z nich to wielkie ryzyko

– Choć uwagę świata przykuły wojna w Ukrainie i w Izraelu, ten rok w Cieśninie Tajwańskiej był stosunkowo spokojny. Jednak w przyszłym roku może się to zmienić, gdyż supermocarstwa cały czas siedzą na beczce prochu – pisze prof. Hal Brands, ekspert stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, w komentarzu dla agencji Bloomberg.

4. Jakóbik: Atomowi z USA w Polsce nie zabraknie paliwa jądrowego

– Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu ma stanąć w 2033 roku. Paliwo będzie pochodziło, przynajmniej na początku, od Amerykanów zaangażowanych w projekt – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Siemieniuk: Wszystkie kolory tęczy wodoru wojskowego

– Podczas gdy na świecie panuje globalne ocieplenie a w kolejnych miesiącach notowane są rekordy temperatur to właśnie energetyka wodorowa jawi się jako alternatywa. Możliwość jej zastosowania badana jest nie tylko na rynku cywilnym ale i w wojsku, prym wiedzie tu Korea Południowa – pisze Bartosz Siemieniuk, współpracownik BiznesAlert.pl.

Delfin, Miecznik i inne polskie metody obrony Bałtyku. Spięcie