Jóźwicki: Byli klienci Gazpromu idą na całość z Katarem

6 listopada 2023, 07:25 Energetyka

– Katar jest jednym z wiodących producentów LNG na świecie, obok Stanów Zjednoczonych, Australii i Rosji. […] Głównym rynkiem zbytu dla katarskiego gazu była tradycyjnie Azja, z takimi krajami jak Chiny, Japonia i Korea Południowa. Teraz Katar podpisuje 27-letnie umowy z europejskimi krajami, które szukają alternatywy dla rosyjskiego gazu – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

Spotkanie Prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenko z delegacją Kataru. Fot. Petro Poroszenko, Twitter
Spotkanie Prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenko z delegacją Kataru. Fot. Petro Poroszenko, Twitter

Katar podpisał 27-letnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z włoskim koncernem Eni – poinformował 23 października 2023 roku QatarEnergy. Porozumienie osiągnięte z Eni jest podobne pod względem czasu trwania do tych ogłoszonych 18 października 2023 roku z francuskim TotalEnergies i brytyjskim Shellem. Katar podpisał także dwie 27-letnie umowy na dostawy gazu z brytyjskim koncernem Shell – poinformowała państwowa firma energetyczna z tego kraju Zatoki Perskiej. Nie jest to koniec „festiwalu” katarskich umów. Jak podaje Reuters, 11 października tego roku – Katar zawarł największą i najdłuższą europejską umowę na dostawy gazu z ogromnego projektu rozbudowy produkcji w Doha, dostarczając Francji do 3,5 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 27 lat. Po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę kraje europejskie starają się zastąpić dostawy rosyjskiego gazu. Tymczasem według najnowszego raportu Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) – wzrost mocy LNG w Europie przekracza prognozy zużycia.

Umowa Kataru z Włochami

Gaz będzie pochodził z projektu North Field East, w którym włoski koncern posiada 3,125 procent udziałów, i będzie dostarczany do FSRU Italia, pływającej jednostki magazynowo-regazyfikacyjnej zlokalizowanej w porcie Piombino w Toskanii. „Spółki zależne QatarEnergy i Eni podpisały umowę kupna-sprzedaży na dostawy do miliona ton LNG rocznie do Włoch”, poinformował w oświadczeniu gazowy gigant emiratu Zatoki Perskiej, dodając, że dostawy rozpoczną się w 2026 roku i potrwają 27 lat.

Katarskie LNG do brytyjskiego Shella

Katar będzie dostarczał 3,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie brytyjskiej firmie, która jest zaangażowana w projekt zagospodarowania gigantycznego pola gazowego Nord Field w Zatoce Perskiej, poinformował Qatar Energy w swoim oświadczeniu. Jak podaje AFP, w październiku ubiegłego roku Shell osiągnął porozumienie z QatarEnergy w sprawie 9,4 procent udziałów w katarskim projekcie North Field South (NFS), który jest drugą fazą rozbudowy złoża. W lipcu tego samego roku Shell przejął również 6,25 procent udziałów w pierwszej fazie ekspansji, North Field East (NFE). Dostawy LNG do Rotterdamu mają rozpocząć się w 2026 roku.

Umowa Kataru z francuskim TotalEnergies

Spółki zależne QatarEnergy i francuskiego TotalEnergies także podpisały dwie długoterminowe umowy sprzedaży i zakupu dostaw na dostawy do terminalu odbiorczego Fos Cavaou LNG w południowej Francji, a dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku, podał w środę komunikat QatarEnergy. Wolumeny LNG będą pochodzić z dwóch spółek joint venture pomiędzy QatarEnergy i TotalEnergies, które posiadają udziały w katarskich projektach North Field East (NFE) i North Field South (NFS). Partnerstwo TotalEnergies w projektach rozbudowy North Field LNG składa się z 6,25 procent udziału w projekcie NFE i 9,375 procent udziału w NFS. Według Reutersa do Francji dostarczane ma być 3,5 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 27 lat.

Raport IEEFA o nadwyżce LNG w Europie

Według najnowszego raportu Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych Europa pozyskała 36,5 mld m sześc. (GM³) nowych zdolności importowych LNG rocznie od początku 2022 roku. Jednocześnie zużycie LNG w Europie od początku 2023 roku wzrosło zaledwie o 4,8 Gm³ (po zwiększeniu o 46,2 Gm³ w tym samym czasie w 2022 roku). Wskaźnik wykorzystania europejskich terminali LNG osiągnął średnio zaledwie 58 procent w okresie od stycznia do września 2023 roku. W 2023 roku w Europie oddano do użytku sześć nowych terminali importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także „zamknięty terminal i nową pływającą jednostkę regazyfikacji i magazynowania (FSRU), która została zacumowana, ale jeszcze nie działa, podczas gdy import LNG ustabilizował się, a zużycie gazu spada”. Raport przewiduje, że europejski popyt na LNG „nie przekroczy 150 mld m sześc. w 2030 roku (IEEFA szacuje, że całkowite zużycie gazu w Europie spadnie do prawie 400 Gm³ rocznie, w kontekście polityki ograniczania zużycia), co doprowadziłoby do potencjalnej nadwyżki w wysokości „blisko 256 mld m sześc. niewykorzystanej pojemności.

Katar jest jednym z wiodących producentów LNG na świecie, obok Stanów Zjednoczonych, Australii i Rosji. Qatar Energy szacuje, że North Field zawiera około 10 procent znanych światowych rezerw gazu ziemnego. Głównym rynkiem zbytu dla katarskiego gazu była tradycyjnie Azja, z takimi krajami jak Chiny, Japonia i Korea Południowa. Umowa z Shellem i Totalem ma również taki sam okres obowiązywania, jak umowy zawarte przez China National Petroleum Corporation w czerwcu tego roku i przez chiński Sinopec w 2022 roku. Amerykańscy giganci ConocoPhillips i ExxonMobil również podpisali umowy partnerskie na rzecz zagospodarowania North Field. W listopadzie 2022 roku podpisano pierwszą europejską umowę na dostawy w ramach katarskiego projektu ekspansji, która przewiduje dostawy około 2 mln ton rocznie do Niemiec przez okres co najmniej 15 lat. Jak podaje money.pl, Polska po renegocjacji umowy ma zakontraktowane dwa miliony ton LNG rocznie do 2034 roku.

Sikora: USA i Katar największymi dostawcami LNG do Polski (ANALIZA)