TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

9 grudnia 2023, 07:30 Atom

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (04.12-08.12.2023 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

  1. Maksymowicz: Chiny budują pierwszy reaktor termojądrowy, który może być rewolucją

– Budowa eksperymentalnego, ale też komercyjnego reaktora termojądrowego postrzegana jest jako sukces chińskiego programu energetyki jądrowej, która ma charakter wielokierunkowy. […] Uzyskana energia była blisko dziesięciokrotnie wyższa, a proces termojądrowej syntezy w tym doświadczeniu stał się ciągły – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

  1. Chludziński: Pływający gazoport czeka już tylko na podpisy (ROZMOWA)

– Mamy zapewnione finansowanie na FSRU. Są to pieniądze od polskiego rządu i z unijnych projektów, między innymi REPowerEU. Pozostało już tylko złożyć podpisy pod konkretnymi umowami – mówi prezes Gaz-System Marcin Chludziński w rozmowie z BiznesAlert.pl.

  1. Jakóbik: Polska jest na przedzie kolejki atomowej i oby z niej nie wypadła

– Należy budować w Polsce tyle atomu, ile się da, ale warto zacząć od początku, czyli pierwszego reaktora na Pomorzu niezależnie od przetasowań politycznych. Oto podsumowanie postępów tego przedsięwzięcia które stawia nas pierwszych w kolejce jądrowej regionu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

  1. Gibała: Szwecja uwolni atom, bo taki ma klimat

– Szwedzki parlament zatwierdził projekt ustawy, który znosi dotychczasowe ograniczenie budowy elektrowni jądrowych do 10, umożliwiając planowanie większej liczby reaktorów. […] Główne powody tej decyzji to prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię i konieczność stopniowego wycofywania paliw kopalnych, zwłaszcza ze względów klimatycznych – pisze Mateusz Gibała, współpracownik BiznesAlert.pl.

  1. Karwowski: Finlandia zamyka swoje bramy przed Rosją. Dlaczego?

– Kryzysy graniczne i nielegalne przekraczanie granic to problem znany od dawna. Wystarczy spojrzeć na granicę USA i Meksyku. W polskiej sferze temat jest poruszany w kontekście granicy polsko-białoruskiej, teraz z podobnym problemem boryka się Finlandia. Co to dla nich znaczy? Jakie ta sytuacja może mieć konsekwencje wobec państw zachodnich a jakie wobec Rosji? – zastanawia się Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl

Esy-floresy, emisje i biznesy podczas COP28. Opowiada atomowa Greta Thunberg. Spięcie