TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

13 kwietnia 2024, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (6.04.03-12.04.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Kuffel: Nowa podejście do energii geotermalnej to strzał w dziesiątkę

– W połowie stycznia, Unia Europejska przyjęła uchwałę[1] mającą na celu zaiinicjonwanie prac badawczych na temat przyspieszenia wdrażania energii geotermalnej w europejskim miksie energetycznym.  Jest to nowa inicjatywa, która do tej pory nie była brana pod uwagę na tak szeroką skalę i która, biorąc pod uwagę potencjał Europy w tym zakresie (więcej na ten temat poniżej) może być strzałem w dziesiątkę – pisze Magdalena Kuffel, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Gra o drugą lokalizację atomu z USA w Polsce trwa

Pierwsza lokalizacja elektrowni jądrowej nie stanowi już kontrowersji i jedynie napięty terminarz spędza sen z powiek przyszłym budowniczym. Trwa gra o drugą lokalizację, bo targ dotyczy teraz ceny reaktorów – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Kryzys orze Europejski Zielony Ład nie gorzej niż rolnicy

Dane pokazują, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej spisana w programie Europejskiego Zielonego Ładu jest orana przez kryzys energetyczny oraz stagnację gospodarczą nie gorzej niż przez protesty rolników – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Sikora: Od stycznia ani jeden gazowiec nie przepłynął przez Kanał Sueski (ANALIZA)

– Od połowy 2023 roku, dostawcy LNG coraz częściej wykorzystują Przylądek Dobrej Nadziei jako preferowany szlak handlowy roku, kiedy to historyczna susza w Panamie wynikająca z zjawiska pogodowego El Nino doprowadziła do obniżenia poziomu wody w Kanale Panamskim. Od początku 2024 roku tylko 14 transportów LNG z USA dotarło na rynek azjatycki przez Kanał Panamski, w porównaniu z 40 ładunkami w tym samym okresie w 2023 rok – pisze doktor inżynier Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych w BiznesAlert.pl.

5. Aleksandrowicz: Czy Polska jest gotowa na transfer koreańskiej technologii wojskowej? (ROZMOWA)

– Polska ma rozwinięte zdolności w pewnych obszarach, w innych czeka ją dużo pracy. Przykładem mocnych stron polskiego przemysłu jest produkcja luf w Hucie Stalowa Wola, gdzie transfer technologii do tych zakładów jest obecnie relatywnie prosty. […] Przykładem pięty achillesowej sektora, w dziedzinie produkcji czołgów, są silnik czy elementy układu napędowego – mówi Jerzy Aleksandrowicz ekspert ds. obronności Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Czy Rosja zaatakuje Polskę? Spięcie