TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

25 maja 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.05.-24.05.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Szeligowski: Szczyt w Szwajcarii ma wysłać światu komunikat, że Ukraina chce pokoju (ROZMOWA)

– Zełenski chce udowodnić, że Ukraina jest gotowa do pokoju, w przeciwieństwie do Rosji, która pokojem zainteresowana nie jest. Szczyt w Szwajcarii ma tym samym charakter pewnej ofensywy w sferze komunikacyjnej. Ma pokazać, że Ukraina jest gotowa do rozmów na rzecz dyplomatycznego uregulowania konfliktu – mówi dr Daniel Szeligowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

2. Michałek: Power to Heat to szansa na dekarbonizację ciepłownictwa z korzyścią odbiorców (ROZMOWA)

– Technologia Power to Heat, rozumiana zarówno jako pompy ciepła, jak i kotły elektrodowe, jest jednym z kluczowych rozwiązań, które przy odpowiednim zastosowaniu, pozwoli na dekarbonizację naszych systemów ciepłowniczych w sposób efektywny ekonomicznie i możliwie akceptowalny dla odbiorców końcowych – mówi Mariusz Michałek, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ), wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

3. Karwowski: Czy Polska potrzebuje Tarczy Wschód by obronić się przed Rosją?

– Premier Donald Tusk zapowiedział projekt Tarcza Wschód, obejmujący stworzenie fortyfikacji przy wschodniej granicy Polski i północnej, graniczącej z Obwodem Królewieckim. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 10 miliardów złotych. Czy taki zabieg wzmocni bezpieczeństwo Polski? W końcu nie żyjemy w czasach wojny pozycyjnej – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Gibała: Czy Szwecja ulegnie niemieckiej presji w sprawie projektu Hansa Powerbridge?

– Niemiecka determinacja w realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia, mającego na celu budowę podwodnego rurociągu energetycznego łączącego oba kraje, spotyka się z sceptycyzmem ze strony Szwedów. Mimo presji ze strony Niemiec, Szwecja pozostaje ostrożna, podkreślając konieczność wprowadzenia obszarów cen energii elektrycznej w Niemczech jako warunku wstępnego dla powodzenia projektu – pisze Mateusz Gibała, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Bogusz: Spotkanie Putina i Xi Jinpinga ma dwie twarze (ROZMOWA)

– Ta wizyta ma podwójny wymiar, po pierwsze ma znaczenie symboliczne. Pozwala Putinowi pokazać rosyjskiej opinii publicznej, że Rosja ma wsparcie Chin. Drugi wymiar posiada charakter praktyczny, chodzi o wypracowanie mechanizmów izolujących współpracę gospodarczą obu państw od zachodnich sankcji. Ta część wizyty jest niejawna – tłumaczy doktor Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Opóźnienie budowy elektrowni jądrowej to zła informacja. Spięcie