Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (5.04-9.04.2021).
1. Jakóbik: Czy Nord Stream 2 i Baltic Pipe będą się krzyżować, gdy w Donbasie znów skrzyżują się miecze?
Oskarżenia Rosji o incydenty w pobliżu budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 nabierają nowego znaczenia w obliczu eskalacji napięcia na granicach Ukrainy i Rosji, która mogłaby zagrozić Baltic Pipe na etapie krzyżowania z Nord Stream 2. To temat dla NATO stojącego na straży szlaków dostaw i argument za moratorium na budowę spornej rury Putina – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Marszałkowski: Rosjanie robią „podgotowkę” do prowokacji przy budowie Baltic Pipe
Pierwszego kwietnia 2021 roku agencja Interfax opublikowała wypowiedzi Andrieja Minina, dyrektora terenowego oddziału Nord Stream 2 AG w Kingisepp w obwodzie Leningradzkim, w którym skarży się on na działaniach „podmiotów zewnętrznych” zagrażających bezpieczeństwu budowy Nord Stream 2. Jaki cel mają Rosjanie i czy rzeczywiście doszło do czegoś ponadnormatywnego w strefie budowy Nord Stream 2 w duńskiej Wyłącznej Stefie Ekonomicznej? – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Sawicki: 2025 rok to początek końca węgla w Polsce. Co w zamian? (ANALIZA)
Czy za cztery lata zabraknie Polsce mocy w systemie elektroenergetycznym? Rynek mocy, czyli mechanizm wspierający polską energetykę węglową, przestanie działać w przypadku starszych jednostek węglowych po 2025 roku. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2033 roku. Oznacza to, że do tego czasu przez 5 – 10 lat może nam zabraknąć mocy w systemie elektroenergetycznym, jeśli nie pojawi się alternatywa – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Góralczyk: Rusza nowa Zimna Wojna między Zachodem a Chinami (ROZMOWA)
Napięcia pomiędzy UE a Chinami są wypadkową złych relacji pomiędzy Państwa Środka z Ameryką. Europa również jest podzielona w stosunku do sposobu prowadzenia polityki wobec Pekinu – mówi prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, były ambasador RP w Tajlandii, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Polonizacja mocy Gazociągu Jamalskiego
Polacy chcą zakończyć historię sporów z Gazpromem. Umowy gazowe z Rosjanami wygasają, ale zostaje polski odcinek Gazociągu Jamalskiego, który ma zostać wykorzystany w celu skuteczniejszego rozprowadzenia gazu po kraju, w tym tego z Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu. Jamał ma zostać funkcjonalnie włączony do polskiego systemu, bez konieczności zawierania nowych umów z Gazpromem – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.