TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #29

3 sierpnia 2019, 07:30 Alert
TOP TYGODNIA 1

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (29.08-3.08.2019)

1. Steinhoff: Gaz powinien zastąpić atom (ROZMOWA)

Polska musi odchodzić od węgla, ponieważ stanowi on coraz większe obciążenie dla gospodarki. Dr inż. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, podkreślił w rozmowie z BiznesAlert.pl, że nie nastąpi to w sposób gwałtowny, a o udziale poszczególnych źródeł energii w mikście energetycznym powinien decydować rachunek ekonomiczny. Jego zdaniem Polska powinna porzucić plany budowy elektrowni jądrowej i skupić się na rozwijaniu Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz energetyki gazowej.

2. Emilewicz: Nowela OZE to impuls dla rewolucji prosumenckiej (ROZMOWA)

Mam nadzieję, że mikroinstalacje OZE pozwolą spełnić unijny cel na 2020 rok wynoszący 15 procent udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii, choć trzeba pamiętać, że skuteczne wypromowanie prosumenckiego modelu wytwarzania energii to praca długookresowa – przekonuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z BiznesAlert.pl.

3. Mickiewicz: Polska w koalicji ochrony tankowców? Polityka Iranu zmusza kraje-importerów do reakcji

Prowadzona obecnie polityka Iranu, zwłaszcza zapowiedź tworzenia ograniczeń żeglugowych w Cieśninie Ormuz dla ruchu zbiornikowców wymusza stosowną i natychmiastową reakcję państw-importerów. Zwłaszcza krajów Unii Europejskiej, dla których import nośników energii z regionu Zatoki Perskiej jest jednym z gwarantów zapewniania bezpieczeństwa energetycznego – pisze prof. dr hab. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

4. Baca-Pogorzelska: Grabarz czeskiego górnictwa przesiadł się na rower

– Zdenek Bakala, ten sam, który lata temu chciał przejmować lubelską Bogdankę kupując wcześniej czeski koncern OKD dziś węglem się nie interesuje. Jest właścicielem teamu kolarskiego Quick Step. A Czesi powoli żegnają się z górnictwem  – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.

5. Legucka: Rosjanie nadal łamią prawo w pobliżu Krymu

Incydent z zatrzymaniem rosyjskiego tankowca u wybrzeży Ukrainy ma swój początek w sytuacji z końca listopada 2018 roku, kiedy prawdopodobnie ta sama rosyjska jednostka brała udział w blokadzie dostępu floty ukraińskiej do Morza Azowskiego. Konflikt ma jednak szersze tło – powiedziała dr hab. Agnieszka Legucka, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.