TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

3 lipca 2021, 07:30 Alert
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (28.06-2.07.2021).

1. Chmiel: Produkcja wodoru „po polsku”

Po wielu latach badań, rozwoju i procedowania gospodarka wodorowa zaczyna nabiera kształtu. Impuls ten został zapoczątkowany przez oczekiwania, że „zielony” wodór, który będzie wytwarzany na masową skalę z zasobów odnawialnych i stanie się tańszy niż paliwa kopalne do 2030 roku. Liderami rozwoju wodoru w UE są: Niemcy, Francja, Holandia, Polska, Portugalia i Hiszpania, które przedstawiły swoje strategie wodorowe. Jednym z istotnych problemów do pokonania jest przesył tego gazu. Dlatego należy na początek stworzyć sieć szkieletową – pisze Piotr Chmiel, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Poncyljusz: Opozycja chce dialogu o energetyce, ale rząd twierdzi, że wie najlepiej (ROZMOWA)

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz opowiada o bolączkach debaty publicznej o polityce energetycznej Polski i postuluje rozpoczęcie prawdziwego dialogu zaczynając od tematu energetyki jądrowej. – Chodzi teraz o stałą płaszczyznę dialogu, być może z ograniczeniem dostępu dziennikarzy, ale w ramach rozmowy merytorycznej – mówi. – Jestem jednak realistą i obawiam się, że rządzący będą znów wiedzieli najlepiej – dodaje.

3. Gudowski: Incydent Taishan nie był groźny, ale pytania o nadzór nad atomem w Chinach pozostają zasadne (ROZMOWA)

– Nadzór nad elektrowniami jądrowymi wygląda to tak jak winnych krajach, tak jak doradza i wymaga (bez sankcji) IAEA ale w życiu – naciski ze względu na ekonomię, wizerunek – w Chinach to ważna rzecz i na autorytarny system – nadzór nie jest do końca taki, jaki powinien. I tu mamy aspekt polityczno-organizacyjny – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl Prof. Wacław Gudowski z Wydziału Fizyki Reaktorów i Fizyki Neutronowej w Królewskim Instytucie Technologii (KTH) w Sztokholmie, a także z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

4. Sawicki: Mój Prąd 3.0., czyli dotacje do fotowoltaiki dla „spóźnialskich”

Z początkiem lipca rusza nowa edycja programu Mój Prąd. Ma ona charakter pomostowy, a więc ma pozwolić na uzyskanie dotacji tym, którzy zainstalowali mikroinstalacje między lutym 2020 roku a końcem obecnego roku. Może się jednak okazać, że z planowanych 179 tys. nowych instalacji, które mogą skorzystać z nowego programu, powstało już ponad 100 tys., których właściciele mogą ubiegać się o wsparcie. Oznacza to, że chcący skorzystać z nowego systemu powinni już teraz spieszyć się z montażem instalacji – pisze redaktor BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki.

5. Marszałkowski: Unijne sankcje sektorowe zranią, ale nie zabiją reżimu Łukaszenki

24 czerwca 2021 roku Unia Europejska poprzez rozporządzenie Rady Europy wprowadziła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi za łamanie praw człowieka. Tym razem wspólnota zdecydowała się uderzyć w białoruską gospodarkę. Czy sankcje będą skuteczne? – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.