TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

4 września 2021, 07:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (30.08-3.09.2021).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Bieliszczuk: Problemy Gazpromu mogą nadejść wraz z zimą

– Obecnie Gazprom podkreśla, że wszystkie dostawy wynikające ze zobowiązań koncernu są realizowane – mamy znaczący wzrost cen, ale nie kryzys dostaw. Problemy dostaw zimą nie są niestety wykluczone – mówi analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Bartosz Bieliszczuk w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

2. Materniak: Granica polsko-białoruska, czyli kryzys migracyjny w przededniu Zapad-21

Kolejne dni kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, zgodnie z wcześniejszym prognozami przynoszą wyłącznie negatywne konsekwencje dla strony polskiej. Zaś decyzja o stanie wyjątkowym w pasie przygranicznym, choć spóźniona – jest jak najbardziej słuszna – pisze Dariusz Materniak, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Naimski: Jeśli nie zdążymy z gazem, nie wyłączymy węgla (ROZMOWA)

– Jeżeli nie będziemy mieli wystarczającej ilości gigawatów energii zastępujących te uzyskiwane z węgla to go nie odstawimy ze względu na bezpieczeństwo energetyczneostrzega pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Atom z USA w rekompensacie za Nord Stream 2? Układ Polska-Ukraina-USA o LNG w tle (ANALIZA)

Rozmowy prezydentów USA i Ukrainy nie przyniosły rozstrzygnięć w sprawie Nord Stream 2, bo nie mogły. Układ w tej sprawie jest wciąż daleki od ustalenia. Doszło jednak do przełomu w innym obszarze, czyli współpracy przy budowie elektrowni jądrowych, szczególnie ciekawej dla Polski. Jest także szansa na rozwój układu o dostawach LNG przez Polskę na Ukrainę – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Tkocz: Umowa społeczna z energetyką – gwarancja stabilności czy wydmuszka?

Można śmiało założyć, że optymistyczne zapisy umowy społecznej ze stroną społeczną sektora górniczego, dotyczące dat wygaszania kopalń, nie zostaną zrealizowane, jeżeli energetyka węglowa przedwcześnie upadnie. Chyba, że rząd zakłada eksport węgla, co jest oczywiście niemożliwe. Umowa społeczna z energetykami musi być naturalną konsekwencją i zabezpieczeniem również interesu górników, dlatego wydobywany surowiec będzie musiał mieć zbyt, a do tego niezbędne jest utrzymanie zakładów energetycznych – pisze Bogdan Tkocz z komitetu protestacyjno-strajkowego Taurona.