TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #78

11 lipca 2020, 07:30 Alert
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (6-10.07.2020).

1. Lipka: Niemiecka droga w energetyce to ślepa uliczka

Niedawne wypowiedzi niemieckiego polityka Hansa Josela Fella, jednej z czołowych postaci i twórców Energiewende nie pozostawiają żadnych wątpliwości. – Niemiecki program, który zachęcił naród do przejścia na zieloną energię, podupada pod ciężarem rosnących kosztów i potrzebuje pilnej naprawy – ocenił. Nie wskazał przy tym, na czym ta „naprawa” miałaby polegać? Nie wspomniał również, czy zmiany miałyby dotyczyć głównego aksjomatu tego programu, czyli rezygnacji do 2022 roku z energetyki jądrowej, albo odsunięcia w czasie osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Niemcy – zastanawia się Jerzy Lipka, prezes Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej.

2. Chmiel: Napęd wodorowy – oczekiwania vs. rzeczywistość

Wielu lubi mówić o energii wodorowej. Wizja wylatującej czystej wody z rury wydechowej samochodu zamiast spalin jest bardzo kusząca. Szkoda tylko, że niektórzy zapominają o prawach fizyki, które za nic nie chcą się podporządkować – pisze Piotr Chmiel, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Kuffel: Atom we Francji może być problemem całego systemu europejskiego

Francuska energetyka jądrowa jest jednym z najczęściej omawianych problemów wśród międzynarodowych analityków, od kiedy zaczęła się epidemia koronawirusa. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to nie problem Polski. Zdecydowanie się z tą tezą nie zgadzam. Francuskie reaktory jądrowe mogą w przyszłości stanowić trudność dla całego systemu europejskiego – pisze Magdalena Kuffel, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Kwieciński: Pieniądze zwrócone przez Gazprom posłużą transformacji energetycznej

Inwestycje w rezerwację nowych mocy terminala w Świnoujściu na kolejne długie lata w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – temu służyć będą także liberalizacja i większa elastyczność rynku gazu w Polsce. Nałożenie się w czasie setnej dostawy i zwrotu pieniędzy od Gazpromu pozwoliło PGNiG ogłosić serię zasłużonych polskich sukcesów i efektownie rozpocząć drugie półrocze. Problemy oczywiście też są. Prezes Jerzy Kwieciński mówi BiznesAlert.pl o sukcesach, trudnościach i zadaniach PGNiG.

5. Marszałkowski: Budowa Nord Stream 2 może ruszyć w każdej chwili

Wiele wskazuje na to, że Gazprom lada chwila będzie mógł rozpocząć pracę przy budowie Nord Stream 2.  Wbrew oczekiwaniom wielu przeciwników tego kontrowersyjnego projektu, nie przeszkodzi temu tarło dorsza – pisze Mariusz Marszałkowski, dziennikarz BiznesAlert.pl

Opracowała Patrycja Rapacka