TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

23 października 2021, 07:00 Alert
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18-22.10.2021).

1. Jakóbik: Nord Stream 2 może jeszcze zbankrutować (ANALIZA)

Dokumenty z postępowania w sprawie Nord Stream 2 przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sugerują, że podporządkowanie tego spornego gazociągu prawu może doprowadzić go do bankructwa – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. J. Perzyński: Chiński przemysł krwawi przez blackouty. Zapasy węgla się kurczą a jego cena rośnie

Pod koniec września północno-wschodnie prowincje w Chinach doświadczyły serii przerw w dostawach prądu. Brak energii zakłócił pracę fabryk i codzienne życie mieszkańców. Prowincje Jilin, Heilongjiang i Liaoning najbardziej odczuły brak energii. Przyczyną przestojów w dostawach prądu w Państwie Środka są szybko kurczące się zapasy węgla i wzrost cen tego surowca – pisze Jacek Perzyński, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Kryzys energetyczny w rządzie

W tym tygodniu może dojść do rekonstrukcji rządu, która może wpłynąć na politykę energetyczno-klimatyczną Polski i przesunąć ją w dobie kryzysu energetycznego na pozycję bardziej eurosceptyczną – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Bütikofer/Łoskot-Strachota: Niemcy już teraz płacą cenę polityczną za Nord Stream 2

– Nord Stream 2, zainicjowany wkrótce po aneksji Krymu przez Rosję, nigdy nie był projektem europejskim, tylko rosyjsko-niemieckim. Geostrategicznym celem Rosji od samego początku było ominięcie Ukrainy, jeśli chodzi o eksport gazu, a tym samym wbicie klina między Ukrainę a UE, a następnie wywarcie na Ukrainę większej presji (…). Współudział Niemiec można skomentować tylko słowami francuskiego męża stanu Charlesa-Maurice’a de Talleyrand-Périgord: „To więcej niż zbrodnia, to błąd” – piszą niemiecki europoseł z ramienia Zielonych/EFA Reinhart Bütikofer i analityczka Agata Łoskot-Strachota na łamach Die Welt.

5. Zaręba: Polski atom czeka na decyzję środowiskową (ROZMOWA)

BiznesAlert.pl rozmawia z wiceprezesem Polskich Elektrowni Jądrowych Pawłem Zarębą o postępach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – Kolejne kroki w dużej mierze zależeć będą od procedury związanej z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej – ocenia nasz rozmówca.